Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hormonal sorunları olan kadınlar için 6 mucizevi besin

26.06.2018
135
Hormonal sorunları olan kadınlar için 6 mucizevi besin

Östrojenler kadın sağlığı ve ahvalinde en büyük rollerden birini oynayan hormonlardır. İşte östrojenler kadını kadın yapıyor.

Östrojen seviyesinin çeşitli nedenlerle normalden aşağı düşmesi kadın sağlığına ve ruh halini çok etkiliyor.  Örneğin vücut ağırlığının artmasına, adet döneminin bozulmasına, moralin sık sık değişmesine, cildin ve saçların durumunun kötüleşmesine, tüylenmeye, libidonun azalmasına, kısırlığa vb. bozulmalara neden olur.

Tabii ki, hormonal problemleri olan kadınlara öncelikle doktorun muayenesinden geçmesi ve gereken tedaviyi almak gerekir. Fakat bazı ürünler de bu işte yardımcı olabilir. Bu ürünler fitoöstrojenlerle zengindir. Fitoöstrojenler kadın vücuduna östrojenlere benzer etki eder, hormonal fonu geliştirir. Hormonal sorunları olan kadınlar bu ürünleri diyetine, beslenmesine daha sık eklemelidir.

Hormonal sorunları olan kadınlar için 6 mucizevi besin

1- Keten tohumu

Bu çok yararlı tedavi üründür. Kadınlar için keten tohumları özellikle yararlıdır. Uzmanlar günde 1 yemek kaşığı keten tohumunu kabul etmeyi tavsiye ediyorlar. Tohumları salatalara, peynir ve yoğurtlara eklenebilir.

2- Susam tohumu

Bu tohumlar antioksidan maddeleri bakımından zengin olup kadınlarda hormonla fonu düzenler ve kanseri önler. Gün boyunca 1 yemek kaşığı yenmelidir. Susam tohumları salatalara, hazır yiyeceklere ilave edilebilir.

3- Soya

Bu en tanınmış “kadın” ürünüdür.

4- Fıstık

Fitoöstrojenler bakımından zengin olan fıstık ayrıca kalp-damar sistemine ve beynin faaliyetlerini de olumlu etkiliyor. Gün boyunca 10-15 fıstık yenmelidir.

5- Ceviz

Meme hastalıklarının gelişmesini engeller, beynin faaliyetini artırır, streslerle mücadele etmeye yardımcı olur. Gün içinde 5-6 ceviz içi yenmelidir.

6- Yer fıstığı

Kadınların hormonal fonunu düzenler, kalp-damar sistemine olumlu etki eder, zindelik verir, hafıza ve dikkati geliştirir. Gün boyunca 1 avuç yer fıstığı yenmelidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.