Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hindiba bitkisi kökleri diyabet için etkili bir ilaçtır

12.11.2017
383
Hindiba bitkisi kökleri diyabet için etkili bir ilaçtır

Söylenene göre, hindiba bitkisinin meşhur olmasında Sultan Süleyman’ın büyük rolü olmuştur. Bir gün Sultan öğrenir ki, saray hizmetçileri gıda deposundan kahve çalarak yerini ona benzeyen ürünle doldururlar. Sultan bu üründen hazırlanan içeceğin tadına bakıyor ve çok hoşuna gidiyor. Kahvenin yerine dolduran bu bitki hindiba imiş.

Orta Çağ’da Avrupa’da popülerlik kazandı. Halk tohumlarını dolduruyor ve yeşil içecek hazırlıyordu.

Eski Mısır’da, hindiba bitkisinin kasların iyileştirici özellikleri biliniyordu ve sindirim için bir çare olarak kullanılıyordu. 1690’lı yıllarda ilk kez Hollandalılar tohumlarını kızartıp denendi. Günümüzde, dünyadaki hindiba üretiminin yüzde 40’tan fazlası Fransa’ya aittir.

Avrasya’nın karışık ve tropikal ikliminde, Akdeniz’den İskandinavya’ya, Britanya’dan Doğu Sibirya’ya ve Hindistan’a yayılmış. Kafkasya’da orman, çimenlik, yol kenarları ve orta dağ kuşağına kadar olan bölgelerde ona rastlanır. Arıcılığın gelişmesi için faydalı bitkidir.

Eski Roma’da sindirimi iyileştiren, Mısır’da yılan ve böcek zehirlenmesine karşı tedavi aracı olarak kullanılıyordu. Ünlü lokman İbn Sina, nabız, safra kesesi, sindirim sistemi ve göz hastalıklarının tedavisinde hindiba bitkisini esas araç olarak sayıyordu. Modern tıpta hindiba bitkisi sakinleştirici, yatıştırıcı, şeker düşürücü, safra ve idrar söktürücü, antienflamatuar, hepatit ve antiparazitik özelliklerine göre tedavi aracı olarak uygulanır.

Hindiba bitkisinden elde edilen insülin, bifido strimulator varlığına bağlı olarak bağırsak mikroflorası üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Hindiba potasyum bakımından zengin ve kanda “kötü” kolesterol miktarını azaltır. Kanda şekerin miktarını azalttığı için diyabet hastalığında yüksek verim verir. Hindiba kökleri egzama,  cilt kaşınması, sedef hastalığı, çıban gibi cilt hastalıklarında ve saç dökülmesinde geniş kullanılır.

İçeriğinde kafein olmadığından dolayı hipertonikler de ondan istifade edebilirler. Bağırsaklarda süt ve süt ürünlerinin sindirimi zorlaştığında onun kabulü süreci düzene sokuyor.

ETİKETLER: ,
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.