Sağlığa Faydalı Bilgiler

Her besinin yeme saati var – Eti, yumurtayı, meyveyi ne zaman yemeli?

22.03.2019
329
Her besinin yeme saati var – Eti, yumurtayı, meyveyi ne zaman yemeli?

Doğru beslenme gün içinde yiyeceğiniz besinleri sindirim olma prensibine göre doğru zamanlarda anlamına gelir. Sabahın yemeği ayrıdır, akşamın yemeği ayrıdır. Bu yazımızda her besinin tüketilmesinin uygun saatlerini paylaşacağız.

Kahve
Filmlerdeki gibi bir fincan kahve ile güne başlamak filmlerde güzel görünebilir, gerçek hayatta size mide yanması, gastrit, bağırsak tahrişi dışında hiçbir şey elde edemezsiniz. Kahve akşamüstü ve akşam, uykudan 2-3 saat önce içilebilir. Bu gün boyu birikmiş negatifliği giderip, morali düzeltecek.

Yağlı et
İster kuzu, koyun, dana, olsun, bunların sindirimi için 4-5 saat gerekir. Protein bakımından zengin yiyecekler öğlen saatlerinde yenilmelidir. Bu çalışma gücünüzü de arttırır. Akşam et yemek uykuyu bozar.

Yumurta
Gün boyunca tokluk hissi yaratır, demek ki, sabahları, en geç günaşırı saat 11-12 de yenebilir. En iyi olanı suda pişmiş yumurtayı yemektir.

Sıcak çorbalar
Kahvaltıda çorba içilmesi en iyi olanıdır. Ama diyetologlar çorbanın akşam yemeğinde içilmesini öneriyorlar. Çünkü bu sakinleşmeye, iyi uyumaya yardım eder. Hem de akşama çorba yemek obezite yapmaz. Ama akşama nohut, mercimek, baklagil çorbası olmaz.

Narenciye
Aç karnına, sabah yemek kesinlikle olmaz. En iyi kabul saati gündüz 11-12 ve 3-4 arasıdır.

Ekmek
1 dilim sabah, bir dilim de öğle yemek bağırsaklar için iyidir, hem de enerji verir. Akşama ise ekmek yerine makarna, pasta yenilebilir.

Sebzeler
Hem salataları, hem garnitür olarak pişmiş sebze öğle ve akşam 6 gibi yenebilir. Sabah ve gece saatlerinde sebzeler tavsiye edilmez.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.