Sağlığa Faydalı Bilgiler

Helvanın kadınlar için faydaları – Hem tatlı, hem de maske

22.02.2019
310
Helvanın kadınlar için faydaları – Hem tatlı, hem de maske

Doğu tatlılarından olan helva ülkemizde çok seviliyor ve kullanılıyor. Klasik helvanın yanı sıra son zamanlarda susamdan ve badem hazırlanan helvalar da yapılmaya başlandı.

Bu tatlı mikro ve makro elementler bakımından çok zengindir. Ayrıca onun içinde insanın ruh haline olumlu etkileyen maddeler de mevcuttur. Bu lezzetli yiyecek ürününde hem de besin lifleri ve maltoz maddesi de vardır. Helva’nın besin değeri 100 gramında 550 kcal var. Bileşiminde kolesterol miktarı 0-a eşittir.

Doğu ülkelerinde bu tatlının çeşidine göre vücudu güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Ağızda eriyen bu lezzetli tatlı nezlenin ilk belirtileri sırasında bağışıklığı artırmak ve baş ağrılarını gidermek için kullanılır.

Helvanın daha çok kadınlar için yararlı olduğunu söylesek yanılmayız. O, mutlak hamile kadınların beslenmesinde yer almalıdır. İçeriğinde fazla miktarda folik asit var. Bu madde ise ceninin gelişimini olumlu etkiler. Süt emziren anneler de helva kabul ederlerse bu zaman çocuğa gereken besleyici maddeler sağlarlar. Bu gıdalar anne sütünü vitaminlerle zenginleştirir ve daha doyurucu hale getirir.

Helvanın içerdiği antioksidanlar vücuttan toksinleri uzaklaştırarak mide-bağırsağın çalışmasını düzenler. Helva ayrıca güzellikte de kullanılıyor. Öyle ki, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için helvayı az bir miktar aloe vera suyu ile karıştırarak yüzünüze maske da yapabilirsiniz.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.