Sağlığa Faydalı Bilgiler

Havalandırılmayan ev kansere neden olur

13.12.2017
179
Havalandırılmayan ev kansere neden olur

Düzenli olarak havalandırılmayan evlerde radon gazının oluştuğunu belirten Dr. Meftun Ünsal, akciğer kanseri vakalarının % 15-nin radon gazından kaynaklandığını söyledi.

Özellikle kış aylarında evlerin düzenli olarak havalandırılmasına ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Dr. Meftun Ünsal, bodrum ve giriş seviyesindeki evlerde radon gazı oranının fazla olabileceğini belirtti. Dr. Meftun Ünsal’a göre radon gazı akciğer kanserine neden oluyor. Bu yüzden tüm hastalıklara karşı daha dirençli olmak ve korunmak için özellikle kış mevsimi evlerin düzenli olarak havalandırılması zorunlu olduğunu belirti.

Evlerin içinde çamaşır asılmamalıdır

Kışın hava kirliliğine dikkat edilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Meftun Ünsal: “Özellikle kronik akciğer hastalarının kirli havada olmamalıdır. Evler yeterli miktarda havalandırılmalıdır. Yemek pişirme yoğunluğuna dikkat edilmelidir. KOAH ve astım hastalarına grip aşıları mutlaka gerekir. Kışın zorunluluk yoksa dışarı çıkılmamalıdırlar. Evden çıkarken soğuktan korunacak kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Evlerin içinde çamaşır asılmamalıdır. Her ne kadar elbiseler yıkanırsa da, kalan deterjan tozu artıkları buharlaşıp havaya karışır. Hava karışan bu artıklar insanlar için çok zararlıdır. Sobalı evlerde oturan hastalar da dikkatli olmalıdırlar. Özellikle deterjan ve çamaşır suları ile temizlenen evler iyi bir şekilde havalandırılmalıdır ” dedi.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.