Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hatmi çiçeği çayının faydaları

18.07.2017
183
Hatmi çiçeği çayının faydaları

Hatmi çayı idrar söktürücü etkiye sahiptir. İdrar söktürücü özelliği olan hatmi çiçeği çayının vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında faydalıdır. En çok da böbrek ve idrar yollarında bulunan toksinlerin dışarı atılmasında çok faydalıdır.

Hatmi çiçeği çayı vücuttaki enfeksiyonlara karşı anti mikrop etkiye sahiptir.

ağız ve boğaz bölgesinde bulunan zararlı mikropların temizlenmesinde hatmi çiçeği çayı vazgeçilmezdir. Diş eti ve boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde rolü büyüktür.

Hatmi çiçeği çayı ağrı kesici etkiye sahiptir. Ciltte bulunan yaralara hatmi çiçeği çayı ile kompres yapıldığında yaralar çabuk sağalır. Onun ağrı kesici özelliği organizmaya hem içten, hem de dıştan ağrıya etkileyebiliyor.

Bağırsak etkinliğinde yaşanan rahatsızlıklar ortadan kalkmasına hatmi çiçeği çayının yararı büyüktür. Hatminin içerdiği laksatifler bağırsak sorunlarının ortadan ulaşmasında yardımcı olur. Bir hafta boyunca her gün hatmi çiçeği çayı içmek bağırsakların hareketini dengeler ve iç organların aktivitesini hafifletir.

Hatmi çiçeği çayı uykusuzluk belirtilerinin ortadan kaldırır, kanın işleyişi için gerekli olan kolesterolü artırır. Hatmi çiçeği çayı içerdiği lipitler sayesinde kalp ve karaciğer etkinliğinin iyileşmesine yardım ediyor. Tohumunun iştah artırıcı özelliği olmasına rağmen, çiçeklerinin içerdiği vitaminler ağırlık kilonun artmasına neden olmaz.

Hatmi Çiçeği Çayının Hazırlanışı

Kaynamış su koyulmuş bir fincana bir tutam kadar hatmi çiçeği konur ve karıştırılır. Fincanın ağzı kapatılır ve 3 dakika kadar bekledikten sonra sıcak bir şekilde içilir.Hatmi çayı içildikten sonra en az yarım saat kadar sigara ve asitli içeceklerden uzak durmak gerekiyor.  Her gün 3 fincan kadar içilebilir. 7 yaşından büyük olanların içilmesi uygundur. Daha küçüklerin içilmesi önerilmez.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.