Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hasta olmayı engelleyen gıdalar

04.01.2019
198
Hasta olmayı engelleyen gıdalar

Uzmanlara göre kışın vücudu virüs ve bakterilere karşı direncini arttırmak için beslenmeye bazı gıdaları dâhil etmek gerekir. Hasta olmayı engelleyen ve vücut direncini mikrop ve virüslere karşı artıran gıdalar şunlardır.

Kışın hastalıklardan koruyan besinler ve gıdalar

Sarımsak
Academy of Nutrition and diyetetik tarafından yapılan araştırma göstermiştir ki, düzenli olarak sarımsak yiyen insanlar nezle hastalıklarına 2 kez daha az tutulur.

Turp
C ve A vitaminleri yönünden zengin olan bu turp enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Bilim adamlarına göre, turpun tüketimi bağırsakların faydalı mikroflorasını artırır ki, bu da bağışıklık sistemini faaliyetine olumlu etkiliyor. Turpu balla yemek çok faydalıdır, bu durumda antienflamatuar etkiyi kat-kat artıyor.

Zencefil
Uçucu yağlar açısından zengin olan zencefil doğal iltihap, virüs ve mikrop karşıtı araçtır. Nezle sırasında zencefilli çay en iyi doğal şifa araçtır.

Zencefil çayı demlemek için 3-4 cm uzunlukta olan zencefil kökünü temizleyin, rendeden geçirin, üzerine 200 ml sıcak (kaynar değil!) Su dökün, 30 dakika demleyin ve normal çay gibi için. Çaya bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal
Son zamanlarda uzmanlar zerdeçalın yeni faydalarını ortaya çıkardılar. Zerdeçalı organizmaya olan etkisi doğal antibiyotik olarak düşünülebilir.

 Zerdeçal bağışıklığı uyarır, vücuda güçlü antioksidan etkiler. Zerdeçallı süt boğaz ağısı ve iltihabı sırasında en iyi doğal şifa araçlardan biridir.

Kuşburnu
Kuşburnu meyvesinin içeriğinde C vitamini limondan 40 kez (!) Fazladır. Bu özelliğe göre kuşburnu bağışıklık sistemini mükemmel uyarır, nezle hastalığı sırasında iyileşmeyi hızlandırır.

Kuşburnu çayını-demlemesini hazırlamak için 2 yemek kaşığı kuşburnunu termosa koyup, üzerine 2 bardak sıcak (kaynar değil!) Su ekleyin, akşamdan sabaha kadar bekletin, sonra süzün, gün boyunca çay gibi için.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.