Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hareketsiz yaşam tarzı kalbe giden kanın hacmini azaltır

24.02.2019
293
Hareketsiz yaşam tarzı kalbe giden kanın hacmini azaltır

Fiziksel aktifliği tercih eden kadınlar hareketsiz yaşam tarzı yaşayanlara kıyasla kalp-damar sistemi sorunlarından önemli ölçüde daha çok az karşılaşırlar.

California Üniversitesi bilim adamları, hareketsiz çalışma düzenini toplam bir saat kısaltmakla kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 10-dan çok, kalp hastalığını ise yüzde 25-ten fazla azaltabileceğini tespit ettiler.

Bilim adamları bu sonuca 63-97 yaş arasında olan ve insult-inme veya kalp krizi geçirmeyen 5600 kadın üzerinde yaptıkları gözlemlerden sonra vardılar. Analizler göstermiştir ki, fiziksel aktivitenin günlük her ek saati damarların ve kalbin hastalıkların riskini sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 26 oranında azaltıyor.

Her gün 11 saat ve daha fazla hareketsiz yaşam tarzı geçiren kadınlar fiziksel olarak aktif olan hemcinsleri ile karşılaştırıldığında diyabet ve hipertansiyon gibi sorunlardan daha çok acı çekiyorlar. Hem de uzun süre kesintisiz oturan kadınlarda kalp hastalığı riski işyerinde mola veren ve yürüyüş yapanlarla karşılaştırıldığında yüzde 52 oranında daha fazladır.

Sonuç, herhangi bir aktivitenin olumlu bir etki vermesidir. 1-2 dakikalık fiziksel aktivite bile yardımcı olur. Oturma yaşam tarzları kalbe akan kan miktarını azaltır ve aynı zamanda kan damarlarının iç duvarlarına zarar verir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.