Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hangi yiyecekler mikrodalgada ısıtılmaz

08.02.2019
226
Hangi yiyecekler mikrodalgada ısıtılmaz

Mikrodalga fırın mutfakta insanların işini kolaylaştıran en lazım ev araçlarındandır. Fakat mikrodalga fırın doğru kullanılmadığında sağlıkla ilgili bir takım sorunlara yol açabilir. Bazı erzaklar mikrodalga fırında ısıtıldığında faydalı özeliklerini kaybederek organizma için çok ciddi tehlikeye dönüşüyorlar.

Donmuş et
Etin buzunu mikrodalga fırında çabuk eritmek mümkündür. Ama bunun yapılması tavsiye edilmez. Çünkü etin sadece kenarları ısınıyor, ama etin içi yine de buzlu kalıyor. Ayrıca, etin eşitsiz ısınması bakterilerin çoğalmasına neden olur ki, bu tür erzakları kullanmak tehlikeli olabilir. Etin buzunun eritilmesinin en iyi yolu onu buzdolabının alt kısmında bir süre tutmaktır.

Yumurta
Yumurtayı mikrodalga fırında kabuklu halde kesinlikle pişirmeyin! Fırının içinde ısı ani arttığı için yumurtanın kabuğunun altında güçlü basınç oluşur ve yumurta patlar. Önceden pişmiş yumurtayı da mikrodalga fırında ısıtmak tavsiye edilmez. Çünkü onun içerdiği proteinler ısınırken özelliklerini değiştirerek sağlık için ciddi tehlike oluştururlar. Bunlara yumurtalı yemekler de dâhildir.

Ispanak ve diğer yeşil yeşillikler
Mikrodalga fırında ısıtılan yeşillikler ve ıspanak göz önünde adeta kurur ve kendi faydalı özelliklerini kaybederler. Ayrıca onların terkibinde olan nitratlar sıcağın etkisiyle zehirli maddeye dönüşerek insanı zehirleyebilir.

Meyveler
Meyveler, donukken bile faydalı özelliklerini korurlar.  Ama eğer siz bu erzakları dondurucudan çıkararak mikrodalga fırında eritseniz, o zaman onların içerdiği tüm mineraller ve vitaminler yok olacak. Hatta bu maddeler ışınların etkisiyle kanserojen maddelere de çevrilir. Ayrıca, bazı sulu meyveler içinde çok sıvı olduğu için ısıtıldığı zaman patlayabilirler de.

Tavuk
Tavuğun bünyesinde kırmızı etten çok protein var. Fazla kalmış tavuk yemeğini ısıtmadan kullanmak daha makul olanıdır. Nedeni ise tavuğun mikrodalga fırında ısıtırken içeriğindeki proteinlerin yapısının değişmesi ve sağlığa ciddi zararlar vermesidir. Eğer tavuğu ısıtacaksanız, o zaman en düşük sıcaklıkta ve uzun süre yapın.

Mantar
Mantar de tavuk gibi protein kaynağıdır. Faydalı özelliklerine rağmen mantarı de ısıtıldığında sağlıklı insanın sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu ürünü, hazırlandığı gibi sıcak halde yemeniz önerilir. Eğer mantar ertesi güne kalırsa, o zaman onu da soğuk halde, ya da ocağın üzerinde ısıtarak yiyebilirsiniz.

Süt ürünleri
Süt ürünlerinin içeriğinde sindirim için yararlı bifido ve laktobakteriler mevcuttur. Isıtıldığında onlar yok olur, ürün tadını ve kalitesini kaybeder. Bu yüzden süt ürünlerini oda sıcaklığında kullanmak gerekir.

Bal
Bal buzdolabında kaldığında kristalleşir, yapışkan ve sert olur. Bu, balın doğal olduğunu göstermektedir. Onu eski haline getirmek için birçokları mikrodalga fırını kullanıyor. Ama bunu yapmak gerekmez, zira böyle olunca balın içerdiği tüm faydalı özellikler kaybolur. Balı doğal halde veya su banyosunda 40 dereceden fazla ısıtmadan tüketin.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.