Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hangi yaprak ve kabuklardan hangi hastalığın ilacı hazırlanır?

13.12.2017
195
Hangi yaprak ve kabuklardan hangi hastalığın ilacı hazırlanır?

Eskiden köyde yaşayanların evlerinde meyve ve ağaçların yaprak, kabuk ve köklerinden oluşan “ev eczanesi” olurdu. “Ev eczanesinde” tutulan bu ürünlerle tedavinin hiçbir zararlı yanı yoktur ve oldukça ucuz maliyetlidir.

Ceviz ve yaprağı: Cevizler kahve öğütücüde öğütülür ve 100 gramı yarım kilogram bal ile karıştırılarak macun hazırlanır. Bu macun günde 2 kez 1 çay kaşığı 1 bardak suya karıştırılarak içilir. Macun iyot noksanlığını giderir, beyin damarlarını açar ve beynin beslenmesini artırır. Ceviz ağacının genç yaprakları toplanıp kurutulur, çocuklarda ve büyüklerde vitamin eksikliği sırasında demlenilir ve bal ilave edilerek içilir. Kurutulmuş ceviz yaprakları kahve öğütücüde toz haline getirilir, kına ile karıştırılır ve demlenilip saçlara konulunca kahverengi renge boyanır.

Kiraz sapı: Kiraz ağacının uç kısmındaki bitkiler toplanıp kurutulur, kışın nezle aleyhine en etkili ve terletici araçtır. Kiraz sapları idrar söktürücü gibi hem böbrekleri ve idrar yollarını iltihaptan temizler, kilo vermeye yardımcı olur.

Ayva yaprağı ve çekirdeği: Ayva yaprağının demlemesi nezle ve öksürükte faydalıdır. Yarım çay kaşığı ayva çekirdeği bir bardak soğuk suya atarak biraz duraklamadan sonra ülser, gastrit ve öksürük sırasında yemekten önce içilir.

Kestane kabukları: Kestane meyvesi kabuklarının demlemesi böbrek taşlarını eritir ve prostatite (Prostat İltihabı) iyi gelir. Bunun için 2 çorba kaşığı kestane kabuğu 3 bardak suda demlenilir ve günde 3 kez yemekten önce 1 bardak içilir.

Nar kabuğu: Nar kabuğu kurutulur ve 1 bardak suya 2 çay kaşığı ilave edilip 5 dakika kaynatılır, süzülerek bal ilave edilip ishal sırasında içilmesi vazgeçilmezdir. Nar kabuğunun demlemesi ile gargara edildiği zaman ağız yaraları iyileştirilir ve diş eti güçlendirir.

Soğan kabuğu: Soğanın kabukları oldukça faydalıdır. İki avuç soğan kabuğu 2 litre suda düşük ateşte 10 dakika kaynatılır, basur hastalığı sırasında günde bir kez yarım saat bu demlemenin içinde oturmak düğümleri küçültür.

Portakal kabuğu: Portakal kabukları kurutulup saklanır, kurutulmuş kabuktan 100 gram yarım kilogram balla karıştırılıp macun yapılır, günde 3 kez yemekten önce 1 çay kaşığı tüketilmesi etkili kurt kovucu araçtır.

Elma kabuğu: En kaliteli sirke elma kabuğundan alınır. Elma çekirdeği iyot ve kanseri etkileyen maddelerle zengindir.

Şeftali ve erik yaprağı: Şeftali yaprağı gölgede kurutulur, eşit miktarda erik yaprağı kurusu ile karıştırılıp demlenilerek yemekten önce içilmesi safra durgunluğunda faydalıdır.

Fındık yaprağı: Fındık yaprağı demlemesi bozulmuş kan dolaşımını onarır. El ve ayaklarda daima soğukluk olanlarda demlemeye bal ilave edilerek günde 3 kez 1 bardak içilir.

Söğüt yaprağı: Söğüt yaprağı kurusu romatizma sırasında demleme şekline içilir.

Çilek sapları: Çilek sapları gölgede kurutulur, karaciğer hastalıklarında ve safra kökenli rahatsızlıkta demlenilip içilir.

Muşmula sapı: Muşmula sapı demlemesi kanlı ishali giderir.

Zeytin yaprağı: Tansiyon ve şeker sırasında her gün zeytin yaprağı demlemesi içilir.

Lahana kabuğu: Lahananın en vitaminli yeri atılan kabuklarıdır, onu soydukça vitamini azalır.

Limon kabuğu: Limonun kabuğu kurutulup saklanır, şişme ve hazımsızlık sırasında çay gibi demlenilip içilir.

ETİKETLER: , , ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.