Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hangi kan grubu hangi hastalıklara daha çok meyillidir

25.11.2018
258
Hangi kan grubu hangi hastalıklara daha çok meyillidir

Bilim çoktan saptanmıştır ki, kan grubu ile insan sağlığı arasında bir ilişki var. Bir takım bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır ki, 0 kan grubu olan insanlarda mide-bağırsak sistemi hastalıklarına diğer gruplarla karşılaştırıldığında daha sık rastlanmaktadır.

Diğer yandan 0 kan grubu olanlarda kalp-damar sistemi hastalıkları, damarlarda trompların oluşumu ve kalp krizinin riski diğer gruplarla karşılaştırıldığında daha azdır. Kalp-damar sistemi hastalıkları ölüm nedenleri arasında tüm dünyada birinci yere sahiptir. Dolayısıyla daha sıkı kalp-damar sistemi ile seçilen 0 kan grubu temsilcileri genellikle daha çok yaşıyor ve onların arasında uzun ömürlülerin sayısı daha fazladır.

A kan grubu olanlarda ateroskleroz hastalığı, meme ve akciğer kanseri riski daha fazladır. Bu kan grubu olan kişilerde ayrıca kanın pıhtılaşma sistemi ile ilgili olan hastalıklarına da sıkça rastlanmaktadır.

B kan grubu olan insanlar diğer kan grupları ile karşılaştırıldığında ürogenital enfeksiyonlara daha çok eğilimlidir.

Amerikan Nöroloji Akademisi dergisinde yayımlanan makalede AB kan grubu olan insanlarda bunaklık, beynin dejeneratif hastalıkları, hafıza ve düşünme zayıflaması gibi bozulmalara daha sık rastlanmaktadır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.