Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gıda zehirlenmesine en çok neden olan besinler

25.07.2017
152
Gıda zehirlenmesine en çok neden olan besinler

Bazı besinler uygun koşullarda saklanmadığı zaman gıda zehirlenmesine neden oluyor . Bu yazımızda gıda zehirlenmesine en çok sebep olan besinleri sizlerle paylaşacağız.

1- Ispanak

Ispanağın bünyesinde nitrat var. Nitrat insan vücudu için tehlikeli sayılmaz. Ama pişmiş ıspanağı yeniden ısıtıldığında nitratlar nitrite ve nitrozaminlere dönüşebiliyor. Bu durumda kan dolaşımında oksijen taşınmasında sorunlar ortaya çıkar ve çocuklarda siyanoz oluşabilir. Ispanağı tekrar ısıtnaktan kaçınmak gerekir.

2- Mantar

Mantarın içerdiği enzimler, proteinler ve mikroorganizmalar kolayca parçalanabilirler. Mantar normal sıcaklıkta depolanmayan hızlı çürüyebilen ve yeniden ısıtıldığında ise midede rahatsızlığa neden olabiliyor. Ama buzdolabının dondurma gözünde 24 saat bulundurularak 70 * C’de ısıtıldığında hastalıklara neden olmaz.

3- Patates

Patates ısıtıldığı zaman zararlı değil fakat kötü koşullarda tutulduğu zaman organizma için tehlike oluşturuyor. Sıcak havada buzdolabından kenarda oda sıcaklığında kalan patates folyo sarılmış kalırsa, botulizm hastalığının oluşmasına neden olabiliyor. Bu şartlar altında kalan patates ısıtıldığında zararı ortadan kalkmıyor. Bu nedenle, patatesin uygun koşullarda muhafaza etmeye dikkat gerekir.

4- Pirinç

Pirincin iyi pişirilmesinden çok iyi muhafazası önemlidir. Pirinç sıcak havada oda sıcaklığında tutulduğu zaman pirinçte sporlar oluşur ve çoğalır. Bu zehirlenmeye ve kusmaya neden olabilir. Zehirlenmiş pirinç ısıtıldığı zaman sporlar ölmüyor.

5- Tavuk

Yumurtada olduğu gibi, tavuğun da etinde salmonella olabiliyor. Bu mikroplar mikrodalga fırında ısı tavuğun her yerine aynı miktarda etki etmediği takdirde olur. Bunun baş vermemesi için tavuk etini mutlaka suda pişirmek gerekir. Tavuk etini yeniden ısıtıldığında ise içerdiği proteinler parçalanır. Parçalanmış proteinler sindirim sürecini engeller ve midede rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bu yüzden de tavuğu ısıtıldığı zaman sık sık çevirmek gerekir ki, her yeri iyi ısınsın.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.