Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hafızayı güçlendiren ve bunaklığı yok eden 7 önemli gıda

22.08.2018
192
Hafızayı güçlendiren ve bunaklığı yok eden 7 önemli gıda

Dünyada akıl zayıflaması (bunaklık) hallerinin sayısı 47,5 milyona ulaştı. Bu oranın hızla arttığı halde bunaklığın beslenme ile ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır..

Son yıllarda kırmızı şaraptan kahveye, çikolatadan şampanya kadar birçok gıda ve içkiyi “akıl zayıflamasına karşı mucize gıdalar” gibi nitelendiren haber başlıklarına rastlanır. Bunlar kesinlikle doğru olmayıp yalan haberlerdir. Böyle haber başlıklarının yaygınlaştığı sırada uzmanların bu konu üzerine görüşlerini sizler için topladık.

Aslında hiç bir yiyecek veya içecek mucizevi etkilemez. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmek, çok sebze, meyve, zeytinyağı ve esasen balığın yoğun olduğu Akdeniz diyetini uygulamaktır.

Bunun olumlu etkisi sadece bunaklık açısından değil, genellikle sağlık için de çok önemlidir. Fakat bunaklık açısından bu yedi noktaya dikkat etmek faydalı olabilir:

Hafızayı güçlendiren ve bunaklığı yok eden 7 önemli gıda

1- Günde 30 gram çerez ile yulaf, mısır, kabuklu pirinç, çavdar, darı gibi tam tahıl ürünlerinin protein ve mineral açısından zengin olduğu kadar akıl zayıflığına-bunaklığa karşı da faydalı olduğuna inanılıyor.

2- Kakaonun sinir hücrelerini korumak etkisi olduğuna inanılıyor. Çikolatayı seviyorsanız şeker oranı az, kakao oranı fazla olan ürüne üstünlük vermelisiniz.

3- Haftada en az bir kez balık yemek bunaklığa karşı çok fayda verir.

4- Çilek ve yaban mersini gibi antioksidan maddesiyle zengin meyvelerin hafıza gerilemesini geciktirdiği ispat edilmiştir.

5- Ispanak ve diğer yeşil sebzelerin zihinsel gerilemeyi zayıflattığı bilinmektedir.

6- Zayıf bir hafızaya sahip olan insanların, B vitamini takviyesinde önemli gelişmeler kaydettikleri gösterilmiştir.

7- Avokadonun içerdiği sağlıklı yağların beyin sağlığına iyi geldiği söyleniyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.