Sağlığa Faydalı Bilgiler

Hafıza zayıflığının (Unutkanlığın) nedenleri

05.10.2017
538
Hafıza zayıflığının (Unutkanlığın) nedenleri

Son zamanlarda sadece yaşlılarda değil, gençlerde de hafıza sorunu görülüyor.  Belki de herkesin etrafında “acaba ne yapacaktım”, “falan eşyayı nereye koymuşum” ve bu gibi soruları sık sık kendisine soran insanlar var. Diğer hastalıklarda olduğu gibi bu sorunun da yaşı gençlere kadar inmiştir.

Hafıza zayıflığına neden olan faktörler nelerdir?

Hafızanın zayıflaması-unutkanlık sorununun temelinde 3 ana psikolojik neden oluyor.

Eskiden hafıza sorunu sadece yaşlı insanlarda olurdu. Bu artık fizyolojik süreçtir. Yaşlandıkça beynin belirli fonksiyonları zayıflamaya başlar ve hafızada kendini göstermektedir. Bu sorunların psikolojik taraflarının özünde yatan temel faktör insanların gelecekle ilgili hedef planlamasının olmamasıdır. Genel olarak gençlerin hafıza zayıflaması sorununun temelinde 3 ana psikolojik neden var.

İlk neden gençlerin plansız yaşamaları. İkincisi, geleceğe bir güven ve inançları yoktur. Üçüncüsü, esas neden ise psikolojilerinin zayıf olmasıdır. Yani psikolojik ruh halleri sık sık değişiyor ve bu değişkenlik onlarda zihinsel yorgunluk yaratır. Bunun sonucunda da hafıza bozukluğu kendini göstermektedir.

İnsanlar psikolojik yardım alarak sorunun üstesinden gelebilirler

Psikologlara göre hafızanın zayıflamasına katkıda bulunan diğer nedenlerden biri de bilgi bolluğudur. Bilgi zehirlenmesinden muzdarip gençlerde yukarıda belirtiğimiz üç psikolojik faktör sonucunda hafıza bozukluğu ortaya çıkar. Bu, artık dünyada da güncel bir sorundur. Bu konuda gelişmiş ülkelerde sorunun çözümü yönünde hizmetler belirleniyor. İnsanlar düzenli olarak psikolojik destek alıyorlar. Ne yazık ki, son zamanlar bu gibi durumlar Türkiye’de de görülüyor ve artmaktadır. Bu sorunu yaşayan insanlar psikolojik yardım alarak bunun üstesinden gelebilirler.

Hafıza sorununun birkaç nedeni

Şu anda bilgi bolluğunun olduğu zamanda yaşıyoruz. İster televizyonlar, ister diğer medya organları, aynı zamanda internet üzerinden elde edilen bilgiler çok fazladır. Bu da sinir sistemine ağırlık yapıyor.

Sonuç olarak gençlerde de hafıza zayıflığı-unutkanlık sorunları gözleniyor. Hafızanın da belli bir hacmi var. Fazlasıyla yüklediği zaman ister istemez bu tür sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Örneğin, daha önce teknoloji bu kadar gelişmemişti. Hak vereceksiniz ki, eski zamanlarda hafızaya bağlı şikayetler de azdı.

Diğer yandan menşei belli olmayan, şüpheli ürünler de sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Hafızayı güçlendirmek için iyi, doğru beslenme ve bol su içmek, ağır diyet ve uzun vadeli açlıktan uzak durmak, spor yapmak, hareketlilik, kitap okumak, müzik dinlemek, gerekir.

Bütün günü masa başında oturmanın da hafıza zayıflığına neden olabiliyor. Aynı zamanda masa başında sürekli oturulduğunda beyne kan gitmiyor ve unutkanlık başlıyor. Sabahtan akşama kadar ofiste oturup çalışan işçilerin omurgasında oluşan sertlik bir süre sonra beyne giden kan akımının azalmasına neden oluyor. Bunun sonucunda insan hangi işi göreceğini unutur, söyleyeceği şeyi unutabilir. Böyle insanlar genellikle yorgun olurlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.