Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gut hastalığını tedavi etmeye yardım eden 7 besin

04.02.2019
275
Gut  hastalığını tedavi etmeye yardım eden 7 besin

Gut  çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık sırasında eklemde (çoğunlukla ayağın başparmağında) ürik asit kristalleri birikir ki, bu da iltihaba ve güçlü, bazen dayanılmaz ağrılara neden olur.

Gut hastalığı sırasında özel tedavi belirleniyor. Fakat sadece tedavinin yardımıyla gut hastalığı yenmek zordur. Öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Bazı gıda ürünleri organizmada ürik asidinin toplanmasına neden olur. Bu öncelikle kırmızı et, et ürünleri ve et suyu, mayalı hamur, deniz ürünleri (karides, midiye, istiridye vb.), Yağlı balık türleri. Tüm bu ürünler pürin maddesi ile zengindir. Vücutta pürinlerin parçalanması sonucunda ürik asit oluşur. Dolayısıyla gut hastalığından eziyet çekenler saydığımız ürünlerin tüketimini kesinlikle azaltmalıdırlar. Ayrıca alkollü ve gazlı içecekler de organizmada ürik asit seviyesinin artmasına neden olur.

Bazı ürünler var ki, onlar aksine ürik asit seviyesini düşürür. Uzmanlar gut hastalığından eziyet çekenlere bu ürünleri daha sık tüketmeyi tavsiye ediyorlar.  Peki, gut hastalığına iyi gelen gıdalar nelerdir?

1- Enginar: Enginar vücudu çeşitli zararlı maddelerden ve aynı zamanda ürik asitten çok iyi temizler, idrak sökücü etkiye sahiptir.

2- Soğan: En yararlı sebzelerden biri olan soğan da organizmadan ürik asidin atılmasını hızlandırır. Bu sayede gut hastalığını tedavi eder ve ağrıları yok eder.

3- Kabak: İyi idrar söktürücü etkiye sahip olan kabak idrar salgılanmasını artırarak vücudu ürik asit, cüruf, toksin ve diğer zararlı maddelerden temizler.

4- Kereviz:  Kereviz kanın PH-seviyesini dengeler, ürik asidinin organizmadan hariç edilmesini artırır.

5- Havuç: Havuç da organizmada ürik asit seviyesini azaltır.

6- Kuşburnu: Kuşburnu C vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin vücutta ürik asit seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Hem de kuşburnu en iyi doğal diüretiktir.

7- Su: Evet, normal su da gut hastalığı için çok iyidir. Su organizmayı doğal olarak temizler, tüm zararlı maddelerin organizmadan atılmasını hızlandırır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.