Sağlığa Faydalı Bilgiler

Güne limonlu su ile başlamanın faydaları

18.07.2017
197
Güne limonlu su ile başlamanın faydaları

Halk arasında “günde bir limon yenen eve doktor gelmez” diye bir ifade de mevcuttur. Nezle, tansiyonun yükselmesi sırasında ve birçok yemeklerde, tatlılarda limonun kullanımı herkesçe bilinmektedir. Bu kez ise her gün sabah sabah bir bardak limonlu su içmenin faydaları hakkında bilmediklerimizi öğrenelim.

Limon suyu sindirim sistemini geliştirir, geçen günden kalan gereksiz gıda kalıntılarının organizmadan dışarı atılmasına yardımcı olur. Vücuttaki mineralleri dengeler.

Limon suyu görme yeteneğini güçlendirir. İçindeki “C” vitamini ve antioksidanlar sayesinde gözdeki sarı nokta sağlığı için faydalı olup ve katarakt hastalığından korur.

Cildi yumuşatır. Cildin yumuşaklığı için gün boyunca bol su içmenin önemini herkes bilir. Limon ise ciltteki siyah nokta ve kırışıklıkların önler. Limon karaciğerin en yakın dostu olarak kabul edilir. Toksinlerin organizmadan dışarıya atar, karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır ve zararlı bakterileri yok eder.

Limon organizma için gerekli olan potasyum çok zengindir. Potasyum insan vücudunda en yaygın üçüncü mineraldir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün limon suyu içenlerin içmeyenlere oranla soğuk algınlığı ve zükâma yakalanma riski defalarca azdır. C vitamini açısından zengin olan limon virüslere karşı en etkili koruyucu rolünü oynuyor.

Metabolizmayı hızlandırır. Limon suyu doğal yollarla zayıflama aracı olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Öyle ki, limon açlık hissini alır ve metabolizmayı hızlandırır, vücudun pH seviyesini düzenler. Her sabah insanların güne enerjiyle başlamak için kahve içmek isteklerini önlüyor. Limon stresle mücadelede vazgeçilmez araçlardan sayılır.

Limon suyu ne zaman zararlıdır?

Fakat limon suyu herkes için olumlu etki göstermeyebilir. Diyabet hastaları, midesinde gastrit, ülser olan insanlar, düşük tansiyon ve anemiden eziyet çekenler için yan etkiye neden olur.

Limonun normalden fazla kullanımı diş eti kanamalarına, tansiyonun, kan şekerinin hızla düşmesine, diş minesinin aşınmasına ve sonuçta dişlerin sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyetine, böbreklerde idrar üretiminin artması ile organizmadan su ve Sodyumun sık sık dışarı atılmasına neden olur.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahu dedi ki:

    Limonlu suyun bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Sürekli limonlu suyu içmeye çalışacağım. Bu faydalı bilgiler için çok teşekürler. Sağlığa faydalı sitenizin ismi çok rahat akılda kalabiliyor.