Sağlığa Faydalı Bilgiler

Günde ne kadar su içmeliyiz?

15.01.2019
255
Günde ne kadar su içmeliyiz?

Metabolik cerrahi uzmanı Gürdal Ören suyun vücut için önemini anlattı ve günde ne kadar su içilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. Doktor Gürdal Ören tüm vücudun ve hücrelerin sudan ibaret olduğunu söyledi.

“Fakat günün büyük çoğunluğunu evde geçiren kadınla maden işçisinin su ihtiyacı aynı olabilir mi? Ya da hiç yürümeyen ve tüm gününü uyuyarak geçirmek zorunda kalan bir hasta ile okula veya işe saatlerce yürüyen birinin günlük su tüketimi aynı mı? Tahmin ediyorum ki, soruya cevabımız aynıdır. Tabii ki, farklı yaşam tarzına sahip insanların su ihtiyaçları aynı olamaz.

Yaşam farklıysa, ihtiyaç da farklıdır. Ancak burada tek neden hareketli veya hareketsiz yaşam tarzı değil. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, vücudun gerektiğinden fazla su kabul etmesinin hiçbir faydası yoktur. Biz gün boyunca sadece terleme yoluyla ortalama yarım litre su kaybediyoruz. Nefes verirken bile, ağız ve burnunuzdan çıkan havayla günde ortalama 237 mililitre su kaybediyoruz. İdrar ve dışkı yolu ile de her gün 1.4 litre suyu dışarı atıyoruz. Bu da yaklaşık 2 litreye eşittir. Vücudun günlük su ihtiyacı 2 litreden fazla ihtiyacı yok”.

Doktor Gürdal Ören’e göre, meyve ve sebzelerde bulunan su vücudun su ihtiyacının bir kısmını karşılıyor: “Salatalık, domates, elma, kayısı, incir, kavun, portakal, karpuz, hatta muzların, hemen hemen yüzde 90’ı sudur. Dolayısıyla, harcadığımız kadar su içmek yeterlidir “.

Doktor Gürdal Ören’e göre birçok uzmanın “Zayıflamak için bol su için” formülünün de yalan olduğunu belirtiyor:

“Çok şişman insanlar az su içtikleri için mi bu durumdadır? Ya da çevrenizde günde sadece bir bardak su içtiğini söyleyen insanların hepsi şişman mıdır? Elbette ki hayır. Yani tek çözüm yolu sadece su içmek değil, kalori alımını azaltmak ve daha fazla kalori yakmak gerekir. Mide, bağırsak ve böbrek, cilt ve saç sağlığı için su, elbette ki, faydalıdır. Ancak şişmanlık sorununu, sadece, su ile ilişkilendirmek doğru değildir. Kilo vermek için her gün sağlıklı beslenmek, faydalı gıdalar almak, hareket etmek esastır “.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.