Sağlığa Faydalı Bilgiler

Günde ne kadar şeker tüketilmeli?

31.07.2017
220
Günde ne kadar şeker tüketilmeli?

Gün boyunca kullandığımız birçok gıdaların içeriğinde çeşitli miktarda şeker vardır. İçtiğimiz meşrubat, yediğimiz meyveler, mağazalardan aldığımız lezzetli gıda ürünlerinin içeriğinde az veya çok miktarda şeker vardır.

İnsanlar farkında olmadan gün içinde şekeri birçok besinlerle birlikte kabul ediyorlar. Aşırı şeker almak vücutta bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Fazla şeker tüketmek aşağıdaki hastalıklar meydana gelir.

  • Kalp hastalıkları
  • Damar hastalıkları
  • Fazla kilo

Amerika bilim adamlarının yaptığı araştırmalar erkekler için günlük şeker tüketiminin 35 gram (150 kcal), kadınlar için ise 20 gram (100 kcal) olduğunu belirlemişlerdir. Şeker deyince uzmanlar sadece kullanılan şeker tozunu hesaplamamışlar.. Onların hesaplarına şeker miktarı olarak gün boyunca yediğimiz meyve, çeşitli meyve suları ve tatlıların içerdiği şekerin miktarı da dahil etmişler.

Uzmanlar uzun süre tüketilen şeker tozunun vücuda zararlı olduğunu ispat ettiler. Şekerin aşırı alımı öncelikle kendini karaciğerde gösteriyor. Şeker öncelikle karaciğerde yağlanmaya neden olur. Kanda uzun süre yüksek düzeyde şeker, şeker hastalığının ortaya çıkmasına ortam hazırlar. Kanda insülin artmasına neden olan şeker, damarların yumuşak doku hücrelerinin büyümesine neden olur. Bu durum uzun süre devam etmesi halinde damar geçirgenliği bozulur ve yüksek tansiyon oluşur.

9000 gönüllü kişi arasında 6 yıl yapılan araştırmalar şeker kabul edenlerde depresyon hastalığının, şeker kabul etmeyenlere oranla% 40 üstünde olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Uzmanlar günlük şeker alımı deyince bir dilim ekmeğin içeriğinde bulunan 2-3 gram, Simittin içerdiği 3-4 gram peynirli hamburgerin bünyesinde bulunan 7 gram şekerin bile dikkate alınmasını tavsiye ediyorlar. Hatta tatlı kahve veya tatlı çayın şekersiz tüketilmesi tavsiye edilir ve organizmanın şekere olan talebinin meyvelerle karşılaması tavsiye edilir.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.