Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gülmenin insan sağlığına ve vücuduna faydalı etkileri

01.02.2019
250
Gülmenin insan sağlığına ve vücuduna faydalı etkileri

Gülmeyi birçok kişi seviyor. Fakat bu eğlencenin vücuda faydalı olduğunu birçoğumuz bilmiyoruz Yapılan araştırmalarda insanı ruh halini iyileştiren gülmenin çok başka faydaları da olduğu ortaya çıktı. Peki, gülmenin faydaları insan sağlığı için faydaları nelerdir?

İstatistiklere göre, çocuklar gün boyunca 300-400, yetişkinler ise 15-20 kez gülüyorlar. Çocuklar yetişkinlere göre daha neşeli ve vücut bakımından daha sağlıklı olurlar. Buna sürekli gülmenin de etkisi olduğu düşünülmektedir.

Gülmek akciğerleri temizler. Gülerken insan derinden ve uzun nefes alır. Bu zaman ciğerler daha hızlı çalışmaya başlar. Bu ise organların kan dolaşımını iyileştirir.

Gülme sırasında organizmada mutluluk hormonu olan endorfin sentezlenir. Bu hormon sadece insanı mutlu etmiyor, hem de ağrıları gideriyor.

Gülüş insanı fazla kilolardan kurtarır. Bilim adamlarına göre, gün içinde 15 dakika gülmek haftada 3 kez yapılan 30 dakikalık sporun yerini alabilir.

Gülmek en iyi dinlenme türüdür. 5 dakikalık sağlıklı gülüş 30-40 dakika istirahat yerine geçiyor.

Çoğu insan zannediyor ki, gülündüğü zaman insanın yüzünde kırışıklıklar oluşur. Ama uzmanlara göre, gülmek yüz kaslarını güçlendirir, cildi sağlıklı ve genç tutar.

Gülüş geçicidir ama etkisi uzun ve kalıcıdır. Birine gülümsersen, o da sana gülümseyecek. Bu yüzden çevrenizi kendi gülümsemenizden mahrum etmeyin.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.