Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gripten korunmak için 8 önemli tavsiye

05.11.2018
203
Gripten korunmak için 8 önemli tavsiye

Grip soğuk havalarda en çok bulaşan hastalıktır. “Bir kaç güne geçer” dediğimiz grip sırasında nedense hiçbirimiz doktora müracaat etmiyoruz. Grip özellikle de çocuklarda ve kronik hastalığı olanlarda bronşit, kulak enfeksiyonu, zatürre gibi ağır hasara yol açabilir. Bazen ise ölümcül olur. Gripten korunmak ve daha çabuk iyileşmek için bu yöntemlerden kullanın.

10-15 dakikada bir odanın havasını değiştirin
Kalabalık ve çok sıcak odalarda mümkün olduğunca oturmayın. İmkân varsa, bulunduğunuz mekânın havasını her saat değiştirin veya açık havaya çıkın. Isıtıcılar odayı kuruttuğu için mekânı nemli tutabilmek için tedbir alın. Örneğin, nem aletlerinden veya bitkilerden faydalanılabilir.

Yemeğinizi yiyin
Kahvaltı başta olmak üzere diğer öğünleri de kabul edin. Menüde renkli meyve ve sebze açısından zengin olsa, antioksidan ve vitamin miktarı da zengin olur. Sebze ve meyveler mevsime uygun olmalıdır. Çünkü mevsiminde olan sebze ve meyveler vitamin ve mineraller bakımından zengin olur.

Elinizi 1-2 dakika sabunla yıkayın
Nefes yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlalar yoluyla bulaşırlar. Dolayısıyla özellikle araba kullanan kullanan insanlar yemekten önce ellerini 1-2 dakika sabunla yıkamalıdırlar.

Dört yapraklı yonca modeli
Dört yapraklı yonca modelindeki gibi her türlü besin grubundan yeterli kabul etmek bağışıklık sistemini besleyecek. Bunun için süt ve süt ürünleri, et-yumurta-baklagil bitkileri, sebze-meyve, tahıl bitkileri kabul etmek gerekir.

Protein alın
Vücudun ihtiyaç duyduğu proteini kabul edin. Beslenmede bağışıklık hücrelerinin yapısını oluşturan protein yeterli kabul edilmezse, enfeksiyona meyillilik oluşur. Dolayısıyla haftada en az 2 kez balık alın. Et ve baklagil bitkilere özel dikkat ayırın.

Ofis eşyaları
Ofiste klavye, kalem ve diğer ofis eşyalarını diğer işçilerle birlikte kullanmayın. Aynı zamanda telefon ve kapı kolunu da günde bir kez dezenfekte edin. Aynı zamanda havlu, bıçak, kaşık, çatal, tabak gibi eşyaları da genel kullanımdan kaçının.

Kansızlık sorununu çözün
Kan vücudumuzun her yerine oksijen ve madde taşıyor. Kansızlık enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle kansızlık varsa, hemen önünü alın. Kan azlığının nedeni demir, folik asit ve B12 eksikliğinden oluşur.

En az 7 saat uyuyun
7 saat ve daha fazla uyumak bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Hafta sonu da dahil olmak üzere stabil uyku düzeninin kurun. Alkollü içecek, kafein, geç saatlerde yemek alımı gibi uykuya olumsuz etkileyen faktörlerden uzak durun.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.