Sağlığa Faydalı Bilgiler

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için en etkili yöntemler

02.11.2018
326
Grip ve soğuk algınlığından korunmak için en etkili yöntemler

Bu makalemizde grip ve soğuk algınlığına hakkında uzmanların vermiş olduğu önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız. Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanması, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gribin en sık görülen belirtileridir.

Bu şikâyetler genellikle 7 gün sürer, iyileşme süresi 1-2 haftaya kadar uzayabilir. Bulaşma öksürük ve sohbet sırasında damlacıkların etrafa yayılması ve sağlıklı bireylerin solunum yapması sonucu oluşur. Öpüşmek, el sıkmak, bir metreden fazla yakın temas da hastalığın önemli bulaşma yollarından biridir. Virüs kapı kollarında, masa, bardak gibi yüzeylerde 2-8 saat canlı kalabilir.

Uzmanlara göre grip ve nezle belirtileri farklıdır. Gripte, öksürük, halsizlik olur, ateş 38 dereceden yüksektir, baş ağrısı keskindir, burun akıntısı, öksürük ve boğaz ağrısı daha azdır. Soğuk algınlığında ise hastalık yavaş yavaş başlar, burun akıntısı, öksürük ve boğaz ağrısı şiddetlidir. Soğuk algınlığında baş ağrısı, halsiz ve dermansız olmak  ve öksürük çok az görülen belirtilerdendir.

Grip hastalığın risk gruplarının farklı olduğunu belirten uzmanlar: “Hastalık çocukluktan yaşlılığa kadar tüm yaş gruplarını etkiliyor. Ama bazı insanlar hastalığı daha ağır geçirebilir. Bu risk gruplarına: 65 yaş ve daha yukarı yaş, 2 yaş altındaki kişiler, uzun süre aspirin kullananalar, şeker hastalığı da dâhil olmak üzere herhangi bir metabolik hastalığı olanlar, astım dâhil kronik solunum yolu hastalığı olanlar, kronik böbrek hastalığı olanlar, kronik kalp ve damar hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kanser hastaları, immunsupresif ilaç kullananlar, aşırı kilolu olanlar dâhildir.

Grip ve soğuk algınlığında hastaların çoğu herhangi bir tıbbi tedavi almadan bol sıvı ve yatak istirahati ile iyileşebilir bilir, ama risk grubunda olan insanlar hastalığı daha ağır geçiriyor. Bu nedenle bu gruptaki hastalar mutlaka doktora başvurmalıdır.

Antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığı tedavisinde yeri yoktur.

Risk grubundaki kişiler mutlaka doktora başvurmalı ve öksürük sırasında kâğıt mendilleri sadece bir defa kullanmalı ve kullandıktan sonra çevreye temas ettirmeden çöpe atmalıdırlar. Hastaların sosyal mekânlara girmemesi ve bol sıvı alarak yatak istirahati yapması gerekir “.

Uzman doktorlara göre hastalıktan kaçınmanın en etkili yolu her yıl aşı olmaktır: “Grip aşıları etkilidir ve tüm dünyada 60 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü her yıl virüs değişikliklerini takip ederek aşı için yeni içerikler hazırlar. Bu nedenle her yıl grip aşılarının içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri dikkate alınarak hazırlanır. Grip aşısı grip sezonu boyunca (Ekim-mart aylarında) vurulmalıdır “.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.