Sağlığa Faydalı Bilgiler

Göz sağlığını koruyan 4 vitamin

03.08.2018
469
Göz sağlığını koruyan 4 vitamin

A vitamini – göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. A vitamini ya da retinol eksikliği, gece körlüğü adı verilen gece görememe sorunu oluşuyor.

A vitamini, gözün gece görmesini kuvvetlendirir. Yeterince A vitamini alınmazsa, gece körlüğü, gözyaşının azalması ve kornea tabakasında sorunlar gelişebilir. A vitamini yeşil ve sarı renkli sebzeler ile meyvelerde, yumurta, süt gibi gıdalarda olur.

B2 vitamini – eksikliği gözlerde yanma ve ışığa karşı hassasiyet hatta katarakt yaratabilir. B2 vitamini yani riboflavin, gözde katarakt oluşumunu engelliyor, göz yorgunluğunu hafifletip migren tutmalarını azaltmaya da yardımcı olabilir. B2 vitamini özellikle et, karaciğer, tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, baklagiller, yağsız süt, peynir, yoğurt, yumurta sarısı, , papatya, brokoli, ve ısırgan otu ıspanakta olur.

C vitamini – güneş ışığına karşı koruma sağlayarak katarakt oluşumuna engelleyebiliyor. Ayrıca, yeterince C vitamini alınırsa, şeker hastalığına bağlı gelişen ve gözün sinir ve damarlarında oluşan zararları engellemeye yardımcı olur. Çünkü C vitamini, kanda yüksek şeker seviyesine karşı önleyici etkiye sahiptir. C vitamini, taze meyve ve sebzelerin neredeyse pek çoğunda var.

E vitamini – alfa Tokoferol tipi bir antioksidandır; yani alfa tokoferol vücut için zararlı olan zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. E vitamini, retina adı verilen damarlı bölgenin dejenerasyonunu önlemede yararlı olabilir. E vitamini yönünden zengin besinler; ıspanak, kırmızı et, tereyağı, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, muz, kivi, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, badem ve ceviz mevcuttur.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.