Sağlığa Faydalı Bilgiler

Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Maddeler halinde

08.03.2019
404
Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Maddeler halinde

Göz kızarması görünüş bakımından hoş görünmemesi yanında, acı ve endişe yaratan bir durumdur. Bu zaman gözler kaşınır, sulanır ve kurur. Peki, bu semptomları nasıl önleyebilirsiniz? Uzmanlara göre kızarmış gözler sağlıklı olamaz. Göz kızarmalarını gidermek ve göz sağlığını korumak için en etkili kuralları maddeler halinde vereceğiz.

Günde 8 saat uyuyun
Göz dinlenmesi ve parlaması için normal uyumak gereklidir. Akşam sık uyumak sadece beyin için değil, hem de gözler için iyidir.

Gözleri toksik maddelerin temasından uzak durun
Boya, renk, duman, kimyasal maddelerin buharı gibi maddeler gözlere zarar vererek, iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle kimyasal maddelerle çalışırken gözleri maksimum derecede korumak gerekir.

Gözlük takın
Gözlük sadece yaz aylarında gözleri güneşten korumak için uygun değildir. Kış aylarında da güneşli havalarda mutlaka gözlük gerekir. Gözlük gözleri sadece güneşten değil, hem de tozdan ve rüzgârdan korur.

Kaliteli kozmetik ürünleri kullanın
Göz kızarması alerjik reaksiyonların sinyali olabilir. Alerjinin nedeni kalitesiz kozmetik ürünler olabilir. Göz çevresi için birçok kremler de gözlerin alerjisine neden olur.

Kontakt lenslere doğru bakım yapın
Eğer kontakt lensler kullanıyorsanız, o zaman ona doğru bakım yapın. Onların temizlenmesi sırasında lensleri gerekli bir zamanda çıkarın. Lensler özensiz kullanıldığında gözlerin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Bilgisayarı düzgün kullanın
Bilgisayarda çalışırken her 10 dakikada bir mola verin. Mola sırasında bir süre uzağa bakın veya göz jimnastiği yapın. Monitöre bakarken gözlerinizi sık sık kırpmaya çalışın. Bu gözleri kurumaktan korur.

Göz damlası kullanın
Kızarmış ve yorgun gözler için en iyi araç doğal gözyaşını andıran göz damlalarıdır. En çok da gözler iltihaplandığı zaman bu araçlardan kullanın. Bu zaman gözlerinizin rahatladığını hissedeceksiniz. Bu araçlar hem de koruyucu etki de gösterir.

Gözler için kompres
Buz ve soğuk kompresler gözlerin tazeliğini geri kazandırır ve damarların iltihabını yok eder. Ayrıca, papatya çayı, ıhlamur ve normal siyah çayla kompres iyi gelir. Bu tür tonuslaşdırıcı prosedürleri gözlerin yorgunluğunu ve tahrişi ve kızarıklığı giderecek.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.