Sağlığa Faydalı Bilgiler

Görme kaybına ve bozukluğuna iyi gelen besinler

26.02.2019
275
Görme kaybına ve bozukluğuna iyi gelen besinler

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan gözler hem genetik, hem de çevresel etkiler ile sık sık travma geçirebilir. Bu travmaların sonucu bazen çok ciddi olur ve görme yeteneğinin kaybedilmesine yol açabilir. Bu makalemizde görme kaybına ve bozukluğuna iyi gelen yiyeceklerin neler olduğunu ve faydalarını sizler için paylaşacağız.

Özellikle, retina, sinir hücreleri ve görme merkezini koruyan bazı vitamin ve minerallerin azalması sonucu meydana gelen görme yeteneğinin zayıflaması sorunu daha sık rastlanır. bu sorunun üstesinden gelmek için dışarıdan destek, yani beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Uzmanlara göre, ne kadar erken yaşlarda gözlerin sağlığına önem vermeye başlanırsa, bunun etkisi bir o kadar iyi olur. Dolayısıyla erken yaşlarda gözlerin sağlığını korumak için belirli vitamin ve mineraller kabul edilmelidir. Bu vitaminlerle zengin olan besinler ise günlük beslenmeye dâhil edilmelidir.

Havuç
İçerdiği A, C ve E vitaminleri sayesinde gözdeki retinanın işini iyileştirerek deformasyona uğramasının önüne geçer. Uzmanlar gözün sağlığı için en iyi besinin havuç olduğunu belirtiyorlar. Haftada 2 bardak havuç suyu içmek yaş arttıkça göz hastalıklarının oluşumunu geciktiriyor.

Brokoli
Lutein, zeaksantin ve beta-karoten gibi maddelerle zengin olan brokoli gözün iris tabakasının incelmesini önler. Aynı zamanda, soğuğa karşı vücudu koruduğu gibi gözleri de bakterilerden korur.

Ispanak
Demir sadece kan için gerekli mineral değildir. Aynı zamanda, gözün sağlığını koruması için de gereklidir. Demir eksikliği gözlerdeki damarların nazikleşmesine ve göz yorgunluğuna neden olur. Bu sorunu önlemek için haftada 2 kez ıspanak yenmesi gerekir. Ispanağın faydalarını artırmak için yumurta ile birlikte yenmesi daha iyidir.

Balık
Gözün sağlığı deyince akla ilk gelen gıdalardan birisi de balık olur. Fakat balık sadece Omeqa3 yağ asitleri kompleksi ile gözlere fayda sağlıyor.

Üzüm
Kuvvetli bir antioksidan olan üzüm meyvesi gözlerin sağlığı için oldukça önemlidir. Genetik sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur ve astigmat gibi faktörlerinin oluşmasını engeller.

Mısır
Mısır da brokoli gibi beta-karoten ve lutein bakımından zengindir. Fakat bu maddeler yağ ve pişirmenin etkisi ile yok olurlar. Bu nedenle mısırın kaynatılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Lahana
Hem kuvvetli antioksidan, hem de antibakteriyel etkiye sahiptir. Gözün yorgunluğunu azaltır. Bir bardak lahana suyuna yarım kaşık limon suyu ekleyip içmekle gözlerin yorgunluğunu alabilirsiniz.

Ceviz
Göz sinir hücrelerine etki eden ceviz hem göz içine, hem de çevresine fayda verir. Gözleri virüs ve enfeksiyonlara karşı korur.

Yeşil çay
Güneş, bilgisayar, televizyon ve telefonlardan çıkan ışınlara karşı gözleri korur.

Portakal
C ve E vitaminleri açısından zengin olan portakal göz sağlığına fayda sağlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.