Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gırtlak kanserinin belirtileri ve teşhisi

05.02.2019
242
Gırtlak kanserinin belirtileri ve teşhisi

Gırtlak kanserine diğer kanser türlerine göre daha az rastlanır. Öyle ki, bu hastalık her 100 bin kişiden 5-6 kişide tespit edilir. Esasen ses telleri üzerinde oluşur. Bu nedenle esas belirtisi seste hırıltının olmasıdır. Seste hırıltı yirmi günden fazla devam ederse, hasta mutlaka gırtlak muayenesi yaptırmalıdır.

Diğer belirtilere ise boğulma, kulağa vuran boğaz ağrısı, boyunda lenf düğümlerinin şişmesi vb. örnek gösterilebilir. Bunlar hasta müracaat etmediğinde sırayla meydana çıkabilecek belirtilerdir. Hasta müracaat ederse, gırtlak endoskopik ile muayene edilir. Gırtlakta engebeli bir türev tespit edilirse, biyopsi edilir ve hastalığın teşhisi kolayca konabilir.

Uzmanlara göre hasta zamanında kontrolünden geçiyorsa, sağlığına karşı dikkatli ise, hastalık genellikle birinci aşamada tespit edilir. “Gırtlak kanseri zor tespit edilen kanser türü değildir. Bazen hasta sesteki hırıltıya dikkat etmiyor ve doktora solunum sıkıntısı olduğunda başvuruyor ki, bu da hastalığın genellikle dördüncü aşamasına denk geliyor.

Hasta doktora birinci aşamada müracaat ederse, iyileşme şansı yüzde 80-90 olur. Hastalığın son aşamasında iyileşme şansı yüzde 30-dur. Eğer kanser uzak metastaz vermişse iyileşme şansı yüzde 5-10 kadar azalır. Erken evrede ışın tedavisi ve işlemden herhangi biri uygulanabilir. Fakat burada ameliyat nispeten daha önceliklidir. Son aşamada ise olumlu sonuç almak için ışın tedavisi ve ameliyat paralel yürütülür.

Bu hastalığa daha çok 50-60 yaşındaki erkeklerde görülür. Gırtlak kanserinin oluşmasında esas neden sigara ve alkollü içeceklerin kullanımdır. Fakat 18 yaşta da gırtlak kanserinin tespiti hallerine de rastlandı. Buna sebep ise genetik bozulmalardır. Uzmanlar diğer kanser türlerinde olduğu gibi, gırtlak kanserinde de irsi meyil faktörünün varlığını dikkat çekiyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.