Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gıdaların ve Beslenmenin Sağlığımıza Faydaları

17.04.2019
144
Gıdaların ve Beslenmenin Sağlığımıza Faydaları

Yiyecek ve beslenme genel sağlığınız için son derece önemlidir ve açıkçası herkes bunu bilir. Bilmeyeceğiniz şey, tam olarak sağlıklı bir diyetin sizi hastalıktan ve kötü bir fiziksel durumdan nasıl koruyabileceğidir.

Eh, dengeli bir beslenmenin gün boyunca aktif kalmak için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi sağlayabileceğini öğrenmek ve hatırlamak çok önemlidir. Bundan daha fazlası, gıdada bulunabilecek besinler vücudun büyümesini ve onarımını destekleyerek güçlü ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olabilir. Bundan daha sağlıklı beslenme, örneğin birkaç kanser türü gibi diyetle ilgili hastalıklardan uzak durmamıza da yardımcı olabilir.

Aktif kalmak ve dengeli bir diyet yapmak sağlıklı bir kilonun korunmasına da yardımcı olabilir. A, B, C ve E vitaminleri, çinko, demir ve selenyum gibi bazı temel besin maddelerinde eksikliklerin maalesef bağışıklık sisteminizi zayıflatacağını öğrenmek faydalıdır.

İşte sağlıklı yiyecek ve beslenmenin sizi sağlıklı tutabileceği dört yol.

Tip 2 diyabet riskini azaltır: Sağlıklı bir kiloyu korumak ve doymuş yağ oranı düşük ve lif oranı yüksek olan dengeli bir diyet yemek, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Lifler kepekli tahıllarda ve sebzelerde bulunur ve bu günlerde, lezzetli yemeklerde bunları tüketmenin birçok yolu vardır. Örneğin, bir mutfak robotu en iyi bir dostunuz haline gelebilir, çünkü sağlıklı bir yemek hazırlamanıza yardımcı olur ve aynı zamanda çeşitli faydalı görevleri de yerine getirebilir.

Kalbi sağlıklı tutar: Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve az yağlı süt bakımından zengin olan sağlıklı bir diyet aynı zamanda kalp kaynaklı hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin optimum seviyede tutulması nedeniyle gerçekleşecektir. Yüksek kolesterol düzeyleri ve yüksek tansiyon genellikle diyetinizde çok fazla tuz ve doymuş yağın tetiklediği belirtiler olabilir. Her hafta bir parça yağlı balık yiyerek kalple ilgili sağlık sorunları riskini azaltabilirsiniz.

Dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirir: Kalsiyum bakımından zengin bir diyet kemiklerinizi ve dişlerinizi sağlıklı tutabilir ve ayrıca osteoporoz olarak bilinen bir durum olan kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir. D vitamini ayrıca vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur, bu nedenle bu da gözden kaçırılmamalıdır. Güneşte yeterli zaman harcadığınızdan ve takviyeli tahıllar ve yağlı balıklar gibi D vitamini içeren yiyecekler yediğinizden emin olun.

Kilo kontrolü sağlar: Sağlıklı beslenme aynı zamanda kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar, et ve doymamış yağları içeren sağlıklı diyetler, sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olur ve bu fazla kilolu sağlık sorunları riskini azaltır. Sonuç olarak, egzersizle birlikte, iyi yemek ve beslenme, sağlıklı kalmanıza ve hayattan maksimum zevk almanıza yardımcı olmak için en iyi arkadaşlarınızdır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.