Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gıda zehirlenmesinin tedavisi

24.11.2017
352
Gıda zehirlenmesinin tedavisi

Gıda zehirlenmesinde esas tedavi sıvıları damardan veya oral yoldan tekrar vücuda almaktır.

Gıda zehirlenmesinin evde tedavisi

24 saatten az süren kısa kusmalar ve küçük miktarda ishal genellikle evde tedavi edilebilir. Bulantı veya kusma sırasında katı gıdalar yemeyin, bol miktarda sıvı alın.  Alkol, kafeinli veya şekerli içeceklerden uzak durun.

Sıvıları başarılı bir şekilde içtikten sonra mide bulantısı ve kusma sona erdiğinde yemek yemeye yavaş yavaş başlanmalıdır. Küçük miktarlarda, mideyi yormayacak basit yiyeceklerle başlanmalıdır. İlk olarak pirinç, buğday, ekmek, patates, tahıl, yağsız et ve tavuk (kızarmış değil) yemeği dikkate alın.

Çoğu gıda zehirlenmesi ishalin durdurulması için reçetesiz ilaçların kullanılmasını gerektirmez, ama tarif edildikleri gibi kullanıldığında genellikle geçerlidir. Bu ilaçların çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

Gıda zehirlenmesinin tıbbi tedavisi

Gıda zehirlenmesinde ana tedavi, sıvıları damar yolu olarak veya içerek tekrar vücuda almaktır. Bazı durumlarda, hastaneye gitmeniz gerekebilir. Bu, susuz kalmanın şiddetine, tedaviye tepki ve sıvıları kusmadan içme yeteneğine bağlıdır. Özellikle çocukların yakından gözlemlenmesi gerekebilir.

Mantar zehirlenmesinde tedavi midenin yıkanması veya panzehir olarak ilaçların verilmesini öngörebilir. Mantar zehirlenmeleri çok ciddi olup hatta hastanede yoğun bakım gerektirebilir.

// BENZER Konular:
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.