Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gıda zehirlenmesi nedir ve nasıl korunuruz?

22.06.2019
286
Gıda zehirlenmesi nedir ve nasıl korunuruz?

Yaz aylarında, daha fazla insan gıda zehirlenmesi tanısı alan doktorlara yöneliyor. Yaz mevsiminde gıda zehirlenmesi neden artıyor? Uzmanlara göre, önemli bir hava akımı ile bazı patojenik mikropların gelişme hızı artar. Bu nedenle, yaz aylarında, gıda zehirlenmelerinin sayısı artar.  Zehirlenmenin başlıca nedenleri, gıdaların yanlış depolanması nedeniyle ortaya çıkar.

BESİN ( GIDA) ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Bazı durumlarda, gıda zehirlenmesi için kuluçka süresi birkaç saat sürer. Yani sabahları bir süt ürünü ile prodromal bir dönem hissedeceksiniz. Prodromal süre altında, genel zayıflık, halsizlik, mide bulantısı, kusma, ishal ve vücut ısısında bir artış anlamına gelir.

İlk yardım
Her şeyden önce, mideyi yıkamayı (bol miktarda soda veya manganez suyu içmeyi), bağırsakları iyileştirmeyi denemelisiniz. Bu mümkün değilse, her 10 kg vücut ağırlığı için 1 tablet için kömür preparatını ezmek ve 1 bardak su içmek gerekir. Bunu içmekle, kandaki toksinlerin geçişini ve zehirlenme gelişimini önler. Ancak zehirlenme zaten gelişmişse, evde tedavi edilmesi önerilmez. Çünkü birçok komplikasyon olabilir. Basınç düşüşü, enfeksiyon zehirlidir, hasta şok edebilir, diğer insanlara bulaşabilir vb.  Gıda zehirlenmesi (zehirlenme), çeşitli mikropların ve toksinlerinin neden olduğu, mide rahatsızlığına neden olan ve iyileşmeden kaçan akut bir hastalıktır.

Etiyoloji
Gıda zehirlenmeleri, patojenik ve koşullu patojenik sporlara neden olan aerobik ve anaerobik mikroplardan kaynaklanır. Bu mikroplar doğada yaygın şekilde yayılır ve farklı yiyecekleri kirletir. Uygun koşullar ortaya çıktığında, hızla çoğalırlar ve güçlü ekotoksinler oluştururlar. Bazı mikroplar 300 dereceye kadar pişirme sonucu yok olabilir.

Epidemiyoloji
Enfeksiyonun ana kaynağı insandır. Bu mikroplar insanlarda iltihabi süreçlere, çıban, boğaz ağrısı, pnömoni (zatürre), farenjite neden olur. Çoğu zaman insanlar bu mikrobun taşıyıcıları olurlar. Gıda zehirlenmeleri, gıda, süt, krem şekerleme, et, balık ve sebze yemekleri, kirlenmiş mikroplar ve toksinleri büyük miktarlarda yerken ortaya çıkar. Mikrop, bu ürünlerin üretiminde veya depolama kurallarına uygun olmayan şekilde geliştiğinde gelişir.

Patogenez
Uygun sıcaklık ve nem ile mikrop önemli ölçüde artar ve gıdalarda birikir. Bu mikroplar da vücutta bir toksin hazırlar. Bakteriyel toksinler bağırsak mukozasının hücrelerini etkiler, aktivitelerini arttırır, mide bağırsak sistemin yutma hareketlerini arttırır. Bu durumda, hastalar genellikle ishal oluşur. Yaz aylarında elverişli hava koşulları mikropların çoğalmasına ve yayılmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, genellikle yaz aylarında bu hastalığa yakalanırlar.

Klinik
Gıda zehirlenmeleri klinik tablosu, patojenin türüne ve tipine bağlı değildir. Hastalık, 30 dakika ila 24 saat süren kısa, gizli bir döngüden sonra tespit edilir. İlk belirtiler mide bulantısı, kusma, mide ağrısıdır. Bundan sonra ishal başlar. Bazen kusmaya kusmaya karın ağrısı eşlik eder. Genellikle kusma bol ve asidiktir. Bileşimde sindirilmemiş gıdaların kalıntıları ortaya çıkar. İshal sayısı günde 10-15’e ulaşabilir.

Hastalığın ilk saatlerinden itibaren baş ağrısı, baş dönmesi, genel halsizlik, ilgisizlik ortaya çıkar. Hastanın yüz ve vücut cildi solgunlaşır, dil beyaz leke ile kaplanır. Bazı durumlarda, hasta ayrıca ateş ve üşüme meydana gelir.

Teşhis
Gıda zehirlenmelerinin teşhisi, hastalığa neden olan gıda maddesini etkisiz hale getirmek için hastalığın ilk saatlerinde kurulmalıdır. Hastalık genellikle hastalar arasında aynı gıda ürününün ortaya çıkması, en kısa gizli süre, hastalarda aynı semptomların varlığı, ilk yardım – mide yıkama ve hastaların tedaviden sonraki durumunun hızlı iyileşmesi ve gıda zehirlenmesinin özellikleri ile karakterizedir.

Tedavi
Mikrop ve bakteri karşıtı ilaçlar kullanılır. Hastaya temizlenir. Diyete dikkat edilir.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.