Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gece terlemelerinin sebepleri nelerdir?

21.06.2019
268
Gece terlemelerinin sebepleri nelerdir?

“Gece terlemeleri”, geceleri aşırı terleme için başka bir terimdir. Onlar birçok insan için yaşamın rahatsız edici bir parçası. Gece terlemeleri, menopozun sık görülen bir belirtisidir. Ayrıca bazı tıbbi durumlar ve bazı ilaçlardan da kaynaklanabilirler.

Gece terlemelerine sebep olan nedir?

Birçok kadın menopoz sırasında sıcak basma ve gece terlemesi yaşar. Gece terlemeleri ayrıca diğer tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir:

  • Tüberküloz veya HIV gibi enfeksiyonlar
  • Lösemi veya lenfoma gibi kanser
  • Konjestif kalp yetmezliği

Bazı durumlarda, aldığınız ilaçların bir yan etkisi olarak gece terlemeleri yaşayabilirsiniz. Antidepresanlar, hormon tedavileri ve diyabet ilaçları neden olabilir. Çok fazla kafein, alkol, tütün veya yasa dışı uyuşturucu tüketmek de gece terlemelerine neden olabilir.

Gece terlemeleri sık olduğuna ne zaman yardım almalısın?

Gece terlemeleri genellikle endişe nedeni değildir. Ancak bazı durumlarda, tedavi gerektiren altta yatan tıbbi durumun bir işareti olabilir.

Sık görülen gece terlemeleri geliştirir, uykunuzu rahatsız eder veya başka belirtilere eşlik ederseniz tıbbi yardım isteyin. Yüksek ateş, öksürük veya açıklanamayan kilo kaybı eşliğinde gece terlemeleri ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Lenfoma veya HIV teşhisi konduysa, gece terlemeleri hastalığınızın ilerlediğinin bir işareti olabilir. Belirtilerinizi doktorunuzla tartışın.

Gece terlemeleri nasıl tedavi edilir?

Gece terlemelerini tedavi etmek için doktorunuz altta yatan nedenini ele almak için adımlar atacaktır. Önerilen tedavi planınız sizin özel tanınıza bağlı olacaktır.

Menopozun bir sonucu olarak gece terlemeleri yaşarsanız, doktorunuz hormon tedavisi önerebilir. Bu tedavi, yaşadığınız sıcak basma sayısını azaltmaya ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca gabapentin, klonidin veya venlafaksin gibi başka ilaçlar da verebilir.

Altta yatan bir enfeksiyon gece terlemenizin sebebi ise, doktorunuz tedaviye yardımcı olmak için antibiyotik, antiviral ilaçlar veya diğer ilaçları reçete edebilir.

Gece terlerinize kanser geliyorsa, doktorunuz kemoterapi ilaçları, cerrahi veya diğer tedavilerin bir kombinasyonunu önerebilir.

Gece terlemeleriniz aldığınız ilaçlarla bağlantılıysa, doktorunuz dozajınızı ayarlayabilir veya alternatif bir ilaç önerebilir.

Alkol tüketimi, kafein tüketimi veya yasadışı uyuşturucu kullanımı gece terlerinizin kökenindeyse, doktorunuz bu maddeleri sınırlandırmanızı veya kaçınmanızı önerebilir. Bazı durumlarda, istifa etmenize yardımcı olmak için ilaçlar yazabilir veya tedavi önerebilirler.

Doktorunuz ayrıca uyku alışkanlıklarınızı ayarlamanızı da önerebilir. Battaniyeleri yatağınızdan çıkarmak, daha hafif pijamalar giymek veya yatak odanızda bir pencere açmak, gece terlemelerinin önlenmesine ve hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda klimayı kullanmaya ya da uyumak için daha serin bir yer bulmaya da yardımcı olabilir.

Gece terlemeleri nasıl önlenir?

Gece terlemelerinin bazı nedenleri önlenebilir. Gece terlemeleri yaşama riskinizi azaltmak için:

  • Alkol ve kafein tüketiminizi sınırlandırın
  • Tütün ve yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının
  • Yatak odanızı güne göre daha konforlu ve daha serin bir sıcaklıkta tutun
  • Egzersiz yapmayın, baharatlı yiyecekler yemeyin veya yatmadan önce çok yakın sıcak içecekler almayın
  • Enfeksiyon veya diğer hastalıklarınızdan şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Doktorunuzdan özel durumunuz, tedavi seçenekleriniz ve gece terlemesini önleme stratejileri hakkında daha fazla bilgi isteyin.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.