Sağlığa Faydalı Bilgiler

Gazlı içecekler dişleri nasıl etkiler?

05.02.2018
289
Gazlı içecekler dişleri nasıl etkiler?

Bilindiği gibi insan vücudunun yarısından fazlası sudan oluşur. İşte bu yüzden suya olan ihtiyacını karşılamak için, insan gün boyunca çok miktarda su içmelidir.

Fakat içtiğimiz bazı diğer içecekler vücuda suyun etkilediği gibi olumlu etkilemez. Kullandığımız birçok içecek: çay, kahve, gazlı sular, gazozlar vb. birçok durumda organizmaya ve en önemlisi ilk olarak temas ettiği dişlere olumsuz etki gösterebiliyor. Son zamanlarda gazlı içeceklerin dişlere ne kadar zararlı olduğuna dair birçok bilgiler yayıldığından, bu makalede size bunun nedeni ve ne kadar doğru olduğunu belirtmek istiyoruz:

her tatlı gazlı içeceklerin içeriğinde şeker, tatlandırıcı ve asit bulunmaktadır. Hem şeker hem de asit (özellikle sitrik asit) diş çürümesinin oluşmasına sebep yaratarak dişlere aynı derecede çok kötü etkiliyor.

Ayrıca her bir gazlı içeceğin bünyesinde esasen onu iyi korumak için kullanılan karbon gazı vardır. Bizatihi bu gaz zararsızdır, fakat gazın büyük konsantrasyonu dişlere zararlıdır ve böylece dişlerin sıcak ve soğuğa olan hassasiyetini artırıyor, diş çürümesine ve hatta dişin tam olarak yozlaşmasına yol açıyor. Özellikle bu henüz tam olgunlaşmamış çocuk dişlerinde daha etkilidir

Birçok ülkelerin uzmanları bu gibi içeceklerin üreticilerinden, şeker ve gazın seviyesini en fazla azaltmasını ve dişleri koruyan ve pekiştiren minerallerin eklenmesini talep ediyorlar.

Fakat sıcak yaz günlerinde kendinize bu içecekleri yasak edemiyorsanız, o zaman hiç değilse birkaç kurallara riayet etmeniz önerilir:

  • Gazlı içecekleri pipet aracılığıyla için
  • Sadece yemekle beraber alın
  • Aç karnına hiçbir durumda içmeyin
  • Gazlı içecek içtikten hemen sonra dişleriniz yıkamaya acele etmeyin, bu durumda onlara daha çok zarar vermiş olacaksınız.

Çay ve kahvenin dişlere zarar vermediğini unutmayın. Sadece koyulaşmasına neden olabilir, bu da estetik bir etkidir ve diş tedavisini etkilemez.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.