Sağlığa Faydalı Bilgiler

Fıstığın faydaları ve zararları nelerdir?

12.11.2017
382
Fıstığın faydaları ve zararları nelerdir?

Antik zamanlarda fıstık ağacına “sihirli fındık” deniyordu. Tamamen açılmamış gibi görünen dumanlı bir ağza benzediğinden, buna “gülme fındığı” denir.

Fıstık ağacı erkek ve dişi olur. Çekirdekli meyvesini gece topluyorlar, çünkü gündüz toplandığında meyvelerin içerdiği esansiyel yağlar güçlü baş ağrısı ve sarhoşluk verir. Meyvesinin içi yeşil renkte olur, güzel tat ve kokuya sahiptir.

Fıstık meyvesi dondurma, pasta, tatlılarda ve kahvelerin bünyesine katılıyor. Sosis üretiminde, parfümeri endüstrisinde ve tıpta da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fıstığın faydaları nelerdir?

Gıda ürünü olan fıstık yüksek kalorilidir ve içeriğinde bitki yağları, folik ve amino asitleri, fosfor, magnezyum, çinko ve demir, ayrıca çeşitli vitaminler bulunur.

Sinir dokuları, kalp, karaciğer ve diğer organların çalışma verimini artırır, hücrelerin büyümesi ve yenilenmesine, kanda kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur, kırışıklıkları pürüzsüzleştirir. safra söktürücü etkiye sahiptir, uykusuzluk ve yorgunluk sırasında faydalıdır, hafızayı, kavrama yeteneğini ve duymayı güçlendiriyor. Sigara ve alkollü içkinin etkisini azaltır. Her gün 30 gram fıstık yemek kalp-damar hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır.

Fıstıklarda kolesterol yoktur ve kandaki kolesterol seviyesi düşüktür. Ayrıca şeker hastalığında kullanılır, çünkü ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin seviyesini aşağı indirir. 100 gram fıstık 4 gram kepek var ve bu, buğday, pirinç ve patatesle kıyasla 3 gram fazladır.

Fıstığın zararları nelerdir?

  • Fakat fıstık çok tüketildiğinde alerjik reaksiyon oluşur. Gün içerisinde 100 gramdan fazla fıstık yemek belli sorunlar yaratabilir.
  • Hamile kadınların kullanması zararlıdır ve içindeki esansiyel yağlar, kas tonusu etkisinden dolayı erken düşüklere neden olabilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.