Sağlığa Faydalı Bilgiler

Fazla tuz kullanımının neden olduğu hastalıklar

21.07.2017
198
Fazla tuz kullanımının neden olduğu hastalıklar

Günlük kullandığımız tuz gereği kadar kullanıldığında insan vücudu için çok önemlidir. Yemeğimize tat ve lezzet veren tuzu gereğinden fazla çok kullanıldığında ise ciddi hastalıkların başlangıcı demektir.

Dikkate etmek gerekir ki, kullandığımız gıda ürünlerinin çoğunluğunun içinde tuz var. Ayrıca hazırlanan ekmeklere ve salatalara fazla tuz kullanıldığında sağlığımıza sorun yaratıyor. Tuz çok kullanıldığında hangi hastalıkların oluşmasına sebep olur?

Fazla tuz kullanımının neden olduğu hastalıklar

::  Tuz göz sağlığı için de tehlike oluşturur, tuzu çok kullananların glokom ve katarakt hastalıkları ile yüzleşme olasılığı daha fazladır.

:: Gün boyunca yetişkinler için 5-10 gram, çocuklar için 3-8 gram tuz kullanın normaldir. Eğer aldığınız besinlerin içeriğinde tuz fazlaysa öngörülen normal tuz kullanımı kısıtlamak gerekir.

::  Tuz vücutta sıvının dışarı atılmasına engel olmakla birlikte susuzluk oluşturur, bu da vücudumuzun suya ihtiyacını aşırı şekilde çoğaltmaktadır.

::   Fazla tuz kullanımı kan basıncını yükseltir.

::  Fazla tüketilen  tuz ,mide ülseri ve kanserine neden olabilir.

::  Kalp hastalıkları için tuz oldukça zararlıdır.

::  Fazla tuz kullanımı artrit, romatizma, dermatit, egzama gibi hastalıkların oluşmasına yol açar.

::  Böbrek hastalıklarına tuz oldukça olumsuz etkiliyor.

Tuz damağımızda tat, yemeklerimize  daha fazla lezzet verse de sağlığımız adına uzak durmayı ve çok az kullanmayı bilmeliyiz. Hastalığa sebep olmaktansa yediklerimizin tuzunu az yapmak daha iyidir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.