Sağlığa Faydalı Bilgiler

Fast food beslenme ve asitli içeceklerin zararları

11.02.2019
335
Fast food beslenme ve asitli içeceklerin zararları

Uzmanlara göre, birkaç kez kullanılmış yağda pişirilen tüm yiyecekler sağlık için çok tehlikelidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı araştırmada Avrupa bölgesi 51 ülkenin 1990 yılından 2016 yılına kadar olan verileri analiz edildi.

Araştırma sonucunda yapılan listede ilk sırada Özbekistan yer almaktadır. Burada kötü beslenme nedeni ile her 100 bin kişiye 394 ölüm vakası düşüyor. Ülkede her yıl 65 bin kişi kalp-damar ve sağlıksız beslenme sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle ölüyor. Sağlıksız beslenme nedeniyle ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülkelerin ilk on listesinde Rusya da yer almaktadır.

  • Özbekistan – her 100 binde 394 ölüm hali
  • Türkmenistan – her 100 binde 376 ölüm hali
  • Kırgızistan – her 100 binde 350 ölüm hali
  • Ukrayna – her 100 binde 349 ölüm hali
  • Moldova – her 100 binde 328 ölüm hali
  • Azerbaycan – her 100 binde 319 ölüm hali
  • Belarus – her 100 binde 313 ölüm hali
  • Tacikistan – her 100 binde 310 ölüm hali
  • Kazakistan – her 100 binde 306 ölüm hali
  • Rusya – her 100 binde 291 ölüm hali

Bilim adamları bu ülkelerin vatandaşlarının besinde yüksek miktarda tuz kullanması ve sebze, fındık ve tam buğdaylı tahıllardan az yararlanması dolayısıyla hastalıklara maruz kaldığını iddia ediyorlar. Batı Avrupa ülkelerinde durum Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde olduğundan daha iyidir. Almanya bu bölgede, 2016 yılında 100 binden fazla insanın kötü gıda beslenme nedeni ile öldüğü yegâne ülkedir. Bilim adamlarının geldiği sonuçlara göre, İspanya, İsrail ve Fransa vatandaşları en sağlıklı beslenen insanlardır. Bu ülkelerde sağlıksız beslenme nedeni ile her 100 bin insandan 43-46 ölüm vakası görülüyor.

Bilim adamları dengeli bir beslenmenin her beşinci ölümü engelleyebileceğini savunuyorlar. Verilerine göre, 2016 yılında bölgedeki 2 milyondan fazla insan yüksek miktarda tuzdan ve yeterli sebze kullanımının bulunmadığından öldü.

Uzmanlara göre, zaman azlığından günlük hayatımızda pratik tükettiğimiz ve beslenme tarzına çevirdiğimiz “fast food” ürünleri hâkim olmaya başladı. Lezzetli ve bir o kadar da kalorili olan bu besinlerin faydaları tartışma konusudur.” Fast food “kısa zaman içinde hazırlanıp servis edilen, ayaküstü yenilebilir gıdalardır. Kısa bir zamanda hazırlanan gıdalar tüketildiğinde, bir günlük kalori ihtiyacı karşılanmış olunuyor. “Fast food” dediğimiz gıdalara hamburger, pizza, gazlı içecekler, döner, lahmacun, soğuk sandviçler, kızartılmış patates cipsleri, kızarmış tavuk, simit gibi benzeri besinlerdir. Saydığımız fast foodların sayısını artırmak daha da mümkündür.

Uzmanlara göre, fast foodların besin değerinin düşük olması sağlığı tehdit ediyor. Yukarıda belirtilen noktaları dikkate alarak, vitaminler ve mineraller açısından besin değeri düşük olan fast food ürünleri bağışıklık sistemini zayıflatır. Ayrıca, çeşitli halka açık yemek tesislerinde (kafeler ve restoranlar) patateslerin 10-12 saat boyunca derin yağda kızartılmaları nedeniyle yağın bileşimi değişir ve asitliği artıyor. Böyle yağların kullanımı obeziteye neden olur. Ayrıca, böyle besinlerin içeriğinde yüksek miktarda sodyum ve tuz var. Birçok hazır gıdalarda, cipslerde, hamburgerlerin içinde kullanılan besinlerde monosodyum glutamat (MSG E621) vardır. Bu besin ilavesi lezzet artırıcıdır ve her çeşit yemeğin tadını iyileştirebildiği için, daha çok kullanılıyor. Bu gıdaların sürekli olarak tüketimi obezite ve baş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Uzmanlar içecekler hakkında da şu önemli bilgileri verdiler:” Midenin su ihtiyacını gazlı, şekerli veya kafeinli içeceklerle karşılanması önerilmez. Gazlı ve şekerli içeceklerin içeriğinde yüksek miktarda şeker olduğu için onun sürekli kullanımı diş çürümesine, yağlanmanın oluşmasına yol açıyor. Özellikle, büyüme döneminde olan çocuklar için vücudun sağlıklı gelişmesine engel oluyor.

Sinir sisteminde uyarı fonksiyonlarına etkileyen kafein insanın uzun süre uyanık kalmasına neden oluyor. Bu içeceklerin yoğun kullanımı stres hormonunun artmasına, uykusuzluk sorunlarının oluşmasına yol açıyor “.

Fast food “ürünlerin organizma için zararlıdır. Fast food yemekleri somut olarak zehirdir, hatta genetik silahtır. Öyle aileler var ki, çocuklarının kaprisleri nedeniyle, böyle ürünlerin satıldığı yerlerde oturup yemek yemeyi dinlenme sayarlar. Böyle mekânlarda sadece tavuk kanadı, tavuk budu, tavukgöğsü vb. önerilir ki buna da uzmanlar sıcak bakmıyorlar.

Fast foodun esas tehlikesi bu besinlerin hazırlanması için kullanılan yağın uzun süre kullanılmasıdır. Gıdaları birkaç kez kullanılmış yağda pişirilmesi, sağlık için tehlikeli oluyor.  Yağların belirli bir süre boyunca aşırı ısıtılması zararlı maddeler oluşturur. Yağın bir defadan fazla kullanılması tavsiye edilmez. Bu besinlerin fabrikalardan üretilip, tam tüketim durumuna getirilmesi sırasında hayli ürünler ekleniyor. Bu katkılar da zararlıdır. Bu nedenle, gerekmediğinde “fast-food” kullanmak ve bunları düzenli olarak beslemek önerilmez. Günümüzde onkoloji hastalıkların artmasının bir nedeni de fast foodlardan istifade neticesinde gıda güvenliği ilkelerinin ihlali ile ilgilidir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.