Sağlığa Faydalı Bilgiler

Evin havasını temizleyen faydalı bitkiler

26.12.2017
292
Evin havasını temizleyen faydalı bitkiler

Bazı bitkiler evin havasını karbon monoksit gibi zararlı maddelerden arındırarak yeniler.  Bakımı ve yetiştirilmesi çok kolay olan bu bitkiler hakkında bilgiler sizlerle paylaşacağız.

Kasımpatı

Kasımpatı çiçeğiAnavatanı Uzakdoğu olan kasımpatı rengârenk çiçekleriyle baharı renklendiren ender bitkilerden biridir. NASA’nın yaptığı araştırmalara göre, havayı temizleme etkisi de çok büyüktür. Evin içinde yetiştirilen kasımpatı evin havasını temizlemeye yardımcı olacaktır. Doğrudan güneş ışığı almayan, ılık bir ortamda kolaylıkla yetiştirilebilir.

Kurdele Çiçekleri

Kurdele bitkisi


Büyümesi kolay olan çiçeklerden biridir! İnce uzun, sivri yaprakları kolayca büyüyor ve arada-sırada uzandığı için dallardan da küçük sürgünler verir. Bu çiçeği bol ışıklı bir yerde yetiştirebilirsiniz. Işık ne kadar kuvvetliyse, bitkiniz o kadar iyi gelişecektir.

Draçena

Draçena bitkisi

Neredeyse kırk farklı türü olan tropikal bir bitki olan draçena evlerde en çok tercih edilen bitkilerden biridir. Gür ışığa ihtiyaç duymuyor, evin havasındaki benzen, formaldehit gibi zararlı maddeleri temizlemeye yardımcı olur. Ancak yaprakları zehirli olduğu için evde kedi ve köpek varsa, bu, sizin için uygun bir bitki olmayabilir.

Benjamin (Ficus Benjamina)

Benjamin (Ficus Benjamina)

Küçük yapraklı bir ağaç olan benjamin misafir odaları için ideal seçimdir. Ne kadar büyük bir saksıya koyarsanız, o kadar büyük bir ağaç olur. Yaz aylarında dışarıda da saklanan bu ağaçlar evinizin içinde evin havasını temizlemeye yardımcı olur.

Yelken çiçeği

Yelken çiçeği

Zarif beyaz çiçekleriyle evde yetiştirilmeye en uygun olan bitkilerden biridir. Bakımı kolay, neredeyse yaz boyu çiçekli ve rahat bir ev için faydalıdır.

Aşk Merdiveni

Aşk Merdiveni çiçeği

Bol su seven bu bitki aslında bir çeşit orman bitkisidir. Evinizde doğrudan güneş almayan yerlerde bile, yetiştirilebilir. Aşırı sıcak veya soğuktan korunduğu takdirde uzun yıllar salonunuzu süsler.

Peygamber Kılıcı(Sansevieria)

Peygamber Kılıcı(Sansevieria)

Sansevieria evlerde görmeye alışık olduğumuz bitki türlerinden biridir. “Peygamber kılıcı” olarak da bilinir. Bakımı kolaydır, çok ışık ve su istemiyor. Üstelik bir efsaneye göre, bu çiçeği yetiştirir ve boynunu bir metre kadar uzatırsanız, ev sahibi olursunuz. Bu, doğru değilse bile, evinizin havasını temizlemesi bir gerçektir.

Bambu Palmiye

Bambu Palmiye bitkisi

İç mekâna uygun, şık bir mini-ağaçtır. Çok güneşe maruz kalmadıkça uzun yıllar yaşayabilir.

Aloe vera

Aloe vera bitkisi

Adını daha çok kozmetik ürünlerle duyuyorsunuz. Aloe vera evde yetiştirmek için de çok uygun bir bitkidir. Yetiştirilmesi çok kolaydır. Havadaki formaldehit ve karbon monoksitin zararlı etkilerini azaltır. Üstelik yapraklardan elde edeceğiniz sıvının yara ve yanıklara çok iyi geldiği de saptanmıştır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.