Sağlığa Faydalı Bilgiler

Evimizi kirlenmeden nasıl koruyabiliriz?

14.11.2018
270
Evimizi kirlenmeden nasıl koruyabiliriz?

ABD Çevre Ajansına göre evdeki kirlenme genellikle dış ortamdan iki-beş kat daha fazladır. Neyse ki durumu iyileştirmek için belirli yöntemler var. Size önemli beş yolu vereceğiz. Dünyanın her tarafında kirli hava her yıl yedi milyon kişinin ölmesine neden oluyor. Görülüyor ki, bundan kaçış yolu yoktur.

Normal nefes almakla on kişiden dokuzu kalp durması, solunum yolu enfeksiyonları ve akciğer kanseri gibi risklerle karşılaşıyor. Bu mikroskobik kirleticiler her yerdedir, özellikle de evde ve bize zarar vermeye devam ediyorlar. ABD Çevre Koruma Ajansı’nın yaptığı araştırmaya göre, evdeki kirlenme genellikle dış ortamdan iki-beş kat daha fazladır.

Ev veya herhangi kapalı mekandaki hava, dışarıdaki havanın kirinden ek olarak, yemek pişirirken çıkan duman, temizlik ürünleri ve inşaat malzemeleri tozları ile doludur. Neyse ki durumu iyileştirmek için belirli yöntemler var.

1- Havalandırmayı iyileştirin

Pis havalandırma kirleticilerin havada kalmasını sağlıyor. Hindistan Enerji ve Kaynakları Enstitüsü’nden (TERI) R Suresh diyor ki, havalandırma sırasında içeri temiz hava girer. Alerji veya keskin hava koşullarına eziyet çekiyorsanız, her gün en az iki-üç dakika pencere ve kapılarınızı açın. Veya filtreli klima sistemi aracılığıyla içeriyi havalandırabilirsiniz. Yemek pişirirken ve banyo yaparken aspiratörünüz varsa, mutlaka açın.

2- Evinizi ev bitkileri ile doldurun

Pahalı hava filtrelerine gücünüz yetmiyorsa bunun yerine çok sayıda ev bitkisi alın. Bazı bitkiler havadan toksinleri emme gücüne sahiptir ve evdeki kirlenmeye karşı tasarruflu ve umut verici çaredir. En azından bitkiler gözlerinizi okşayabilir.

Ev için faydalı ve bakımı kolay olan bitkileri listesi

Uzmanlara göre, vereceğimiz bitkilerden hangisini seçerseniz seçin, bir şeyi hatırlamak gerekiyor ki ev bitkileri doğal hava temizleyicisi, bu yüzden de onları sağlıklı tutmak için önemlidir. Aksi takdirde onlar da havaya biyolojik kirleticiler bırakırlar.

Areka Palmiyesi: Bu, evin en rahat büyüyen palmiye ağaçlarından biridir. NASA’nın Temiz Hava Anketi’nde yüksek puan aldı. En önemli faydası,  CO2 yani karbondioksit gazı emer.

Şeytan sarmaşığı / Para bitkisi: Bu ev sarmaşığını büyütüp, saklamak kolaydır. En önemli faydası, sentetik boya veya halılardan havaya kalkan uçucu organik birleşenleri temizlemeye yardımcı olur.

Madagaskar dragon ağacı (palmiye türü): Doğu Afrika’dan gelen bu ev bitkisi, genellikle evleri ve ofisleri süslemek için kullanılır. Ana faydası, benzol, formaldehit, tolüen ve ksilen gibi zehirli bileşenleri azaltmak için iyi bir araçtır.

Yılanyastığı bitkisi: Bu çiçek açan bitkiyi sık sık sulamak gerekmez, özellikle kış aylarında. Ana faydası, CO2 yani karbondioksit gazını tam emer, özellikle gece vakti. Formaldehiti gidermeye yardımcı olur ve oksitlenmiş azotu emer.

3- Kokulu ve parfümlü ürünler kullanmayın

Yukarıda belirttiğimiz uçucu organik birleşenlerin ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Bu kimyasal maddeler her yapay parfümleri kullandığımızda yayılırlar. Onlar hava ile reaksiyona girebilir ve tehlikeli karışımlar yaratabilirler. Parfümsüz yani kokusuz çamaşır ürünlerinden kullanmaya başlayın ve aerosol spreylerden kaçının. Bunlara deodorantlar, halı temizleyici ürünler ve hava spreyleri de dâhildir. Uzamanlar mutfakta taze etki yaratmak için limon dilimleri ve karbonat öneriyorlar.

4- Evde sigara içmeyi yasaklayın

Sigara içmek sağlığa zararlıdır ve evde sigara içilmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Üst üste gelen duman içerideki havanın kalitesine ciddi bir etkisi olabilir, özellikle de zayıf havalandırılan bölümlerde. Sigara kokusunu ciğerlere çekilmesi de ciddi bir hastalık riski taşıyor. Tütün dumanı soluyan bebeklerde ani ölümü riski yüksek olur.

5- Alerjenlerden kurtulun

Polen parçacıkları ve tozlar astım, toz alerjisi ve diğer tür alerjiler gibi hastalıkları arttırabilir. Evdeki fazla nem küflenme oluşturur, bu da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde akciğer enfeksiyonlarına neden olur.

Uzmanlar aşağıdaki basit yöntemleri tavsiye ediyorlar:

  • Yatağınızı sık sık temizleyin.
  • Havadan nemi ayıran cihazlardan kullanın.
  • Halılarınızı temizleyin – düşük elektrik süpürgeleri kullanmak en iyisidir.
  • Eğer çamaşırları evde kurutmak zorundaysanız, açık pencere kenarını seçin.
  • Dışarıdaki kirleticilerin içeri girişlerini önlemek için kapının ağzına paspas serin.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.