Sağlığa Faydalı Bilgiler

Evdeki en tehlikeli eşya olan el-yüz havlusu enfeksiyon yayıyor

16.02.2018
186
Evdeki en tehlikeli eşya olan el-yüz havlusu enfeksiyon yayıyor

Evimizdeki en tehlikeli eşyası olan el-yüz havlusu etrafa enfeksiyon yayar. Mutfak ve banyoda kullandığımız havlular aile üyeleri arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasına katkıda bulunan en tehlikeli ev eşyası olarak kabul edildi.

Uzmanlara göre, havlular bakteriler için bunulmaz bir mekândır. Her defasında yüzü, elleri sildikten sonra nemli halde kaldığında orda bakteriler çoğalır. Eğer yeniden o havluyu kullanıldığınızda o bakteriler yüzünüze geçer. Eğer bir havluyu bir kişi kullanırsa neyse. Evde bir havluyu tüm ev halkı kullanıyorsa, tehlike iki üç kat daha artıyor.

İnsan çeşitli yerlerden ellerinde topladığı mikrobu suda yıkayıp, havluyla siliyor. Bu zamanda mikropların çoğunluğu havluya geçer.

Mikrobiyolog Charles Arman araştırmasına göre, havluyla bağırsak bakterisi, hatta salmonella da aktarılabilir. En tehlikelisi ise mutfakta el altında olan eski havlulardır. Charles deney sırasında kullandığı havluda  % 89 oranında bağırsak bakterileri keşfetti. Havlunun üzerindeki bakterilerin sayısı o yıkanan kadar saat başı artmaktadır. Bakteriler nemli bez ve kumaşlarda daha hızla çoğalıyor.

Yaklaşık 2 gün askılıkta asılmış havluyla yüzünüzü silerseniz, siz başınızı klozete sokup ne kadar bakteriye bulaşıyorsa, o kadar sayıda bakteri yüzünüze bulaşır.

Stafilokok bakterisi için en besleyici yer ıslak havlulardır. Bazı insanlar bu virüsün taşıyıcısıdır ve derisinde bu enfeksiyon var. Ama onlar bu virüsle hastalanmazlar. Taşıyıcının yüzünü sildiği havlu diğer bağışıklığı zayıf insanı yüzünü sildiğinde bu virüs ona bulaşabilir.

Havluyla deri ve bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma daha çok salonlarda, spor kulüplerinde, birbirine kişisel hijyen eşyalarını verenler arasında yayılıyor.

Los Angeles şehrinde bir futbol takımında yayılan enfeksiyon olayından sonra anlaşıldı ki, onlar aynı havluyu kullanmışlardı.

Eğer insanın yüzünde, elinde kesik, yara, çizik varsa,  cildin daha derin katlarına enfeksiyon, mikrop düşebilir. Bunlar ise ağır antibiyotik tedavisi ile iyileşir.

Bu gibi sorundan korunma yolu kendi havlumuzun olması, onu kimseye verilmemesi ve havluyu günlük yıkamaktır. Özellikle mendilleri kaynar suda yıkamak gerekir.

Mutfakta ise tek kullanımlık mendiller, havlular kullanılması tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.