Sağlığa Faydalı Bilgiler

Evde Sedef Tedavisinin 10 Yolu

12.06.2019
208
Evde Sedef Tedavisinin 10 Yolu

Sedef hastalığı, ciltte kırmızı, acayip lekeler ile karakterize tekrarlayan bir otoimmün hastalıktır. Cildinizi etkilese de, sedef hastalığı gerçekten bağışıklık sisteminizde vücudunuzun derinliklerinde başlar.

Bir çeşit beyaz kan hücresi olan T hücrelerinden geliyor. T hücreleri vücudu enfeksiyon ve hastalıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu hücreler yanlışlıkla aktif hale geldiğinde ve diğer bağışıklık tepkilerini ortaya koyduğunda, sedef hastalığı semptomlarına yol açabilir. Tedavi olmamasına rağmen, sedef hastalığının semptomlarını hafifletmek için birçok tedavi vardır. İşte evinizin konforunda hafif belirtiler yönetmek için 10 yolu vardır.

1. Diyet takviyeleri alın
Diyet takviyeleri, içeriden sedef hastalığı semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.Ulusal Psoriasis Vakfı’na göre , balık yağı , D vitamini , süt devedikeni , aloe vera , Oregon üzüm ve akşam çuha çiçeği yağının hafif sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için yardım ettiği bildirildi . Aldığınız diğer sağlık koşullarına veya aldığınız ilaçlara müdahale etmediklerinden emin olmak için herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

2. Kuru cildi önleyin
Evinizdeki ya da ofisinizdeki havayı nemli tutmak için bir nemlendirici kullanın. Bu başlamadan önce kuru cildin önlenmesine yardımcı olabilir. Hassas ciltler için nemlendiriciler de cildinizi yumuşak tutmak ve plak oluşmasını engellemek için mükemmeldir.

3. Kokuları önlemek
Çoğu sabun ve parfümde cildinizi tahriş edebilecek boyalar ve diğer kimyasallar bulunur. Size harika kokuyor olabilirler, ama aynı zamanda sedef hastalığını alevlendirebilirler. Bu gibi ürünlerden kaçının veya “hassas cilt” etiketleri olanları seçin.

4. Sağlıklı yiyin
Diyet sedef hastalığı tedavisinde bir rol oynayabilir. Kırmızı etin, doymuş yağların, rafine şekerlerin, karbonhidratların ve alkolün ortadan kaldırılması, bu tür yiyeceklerin tetiklediği alevlenmelerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Soğuk su balıkları, tohumlar, kuruyemişler ve omega-3 yağ asitleri, iltihabı azaltma yetenekleriyle bilinmektedir . Bu sedef hastalığı semptomlarını yönetmek için yardımcı olabilir. Zeytinyağının ayrıca cilde topikal olarak uygulandığında yatıştırıcı yararları olabilir. Bir sonraki duşunuzda sorunlu plakları gevşetmek için kafa derinize birkaç yemek kaşığı masaj yapmayı deneyin.

5. Vücudunuzu ıslatın
Sıcak su cildiniz için tahriş edici olabilir. Bununla birlikte, Epsom tuzu, mineral yağ, süt veya zeytinyağlı ılık bir banyo kaşıntıyı yatıştırır ve pulları ve plakları süzebilir. Banyodan hemen sonra daha faydalı olması için nemlendirin.

6. Bazı ışınlar alın
Işık terapisi, bir doktor gözetiminde cildinizin ultraviyole ışığa maruz bırakılmasını içerir. Ultraviyole ışık sedef hastalığıyla tetiklenen cilt hücrelerinin büyümesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir. Bu terapi türü genellikle tutarlı ve sık seanslar gerektirir. Bronzlaşma yataklarının hafif terapiyi başarmanın bir yolu olmadığı unutulmamalıdır. Çok fazla güneş ışığı aslında sedef hastalığını kötüleştirebilir. Işık tedavisi her zaman bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

7. Stresi azaltmak
Sedef hastalığı gibi herhangi bir kronik durum, sedef hastalığı semptomlarını kötüleştirebilecek bir stres kaynağı olabilir. Mümkün olduğunca stresi azaltmaya ek olarak, yoga ve meditasyon gibi stresi azaltan uygulamalar eklemeyi düşünün.

8. Alkolden kaçının
Alkol, sedef hastalığı olan birçok insan için tetikleyicidir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, hafif bira içen kadınlar arasında sedef riskinin arttığını buldu. Haftada en az beş tane hafif bira içmiş olanlar, içmeyen kadınlara kıyasla sedef hastalığı geliştirme ihtimalinin neredeyse iki katıydı.

9. Zerdeçal deneyin
Otlar genellikle birçok durumu tedavi etmek için kullanılır. Zerdeçal sedef hastalığını en aza indirmek için yardımcı olduğu ispatlanmıştır. Hap veya ek formda alınabilir veya yemeğinizin üzerine serpilebilir. Doktorunuzla sizin için olası faydaları hakkında konuşun. FDA onaylı zerdeçal dozu günde 1.5 ila 3.0 gramdır.

10. Sigarayı bırakmak
Tütünden kaçının. Sigara içmek sedef hastalığı riskinizi artırabilir. Zaten sedef hastalığınız varsa, belirtilerinizi daha şiddetli hale getirebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.