Sağlığa Faydalı Bilgiler

Evde konserve ve turşu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

28.11.2017
312
Evde konserve ve turşu hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Hazırda mutfaklarda kış tedariki ile ilgili hazırlıklar sürüyor. Bu hazırlığın en başında ise tabii ki, konserve turşularıdır. Ama turşuyu hazırlamanın kendi kuralları var. Bu kurallara uyulmadığında, konserve turşular kendimizin ve ailemizin tehlike kaynağına dönüşebilirler. zaman zaman evde hazırlanan bu gibi ürünlerden zehirlenerek hayatını kaybedenler olmuştur. En acısı da şudur ki, bazı durumlarda ailenin tüm üyeleri zehirlenir ve onlardan birkaçı ölmektedir. Peki, evde konserve turşuları nasıl hazırlamalıdır?

Evde konserve ve turşu hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında önemli bilgiler

Turşu kabı seçimi: Konserve yapımında kapların büyük önemi var. Konserve hazırlarken cam tüplerden kullanın. Onları kaynatacağınız için sıcağa dayanıklı olanları tercih edin. Ayrıca dikkat etmek gerekir ki, herhangi çatlama olmasın. Çünkü hava sızması sonucunda içindeki sebze veya meyveler bozulur.

Kapların-kavanozların kapaklarının temizliği

Evde konserve hazırlarken yeni kapaklar kullanın. Ayrıca kaplar ve kapaklar 15-20 dakika kaynatılmalıdır. Aksi takdirde kapta oluşan bakteriler sağlığınıza zarar verebilir. Özellikle clostridium botulinum adı verilen bakteri konservelerde oluşan en tehlikeli bakteridir. Bu bakterilerin çoğalması sırasında kapaklarda şişme oluşur. Bu yüzden evde hazırladığınız konserveleri kullanmadan önce onun kapağını kontrol edin. Şişme varsa, kesinlikle kullanmayın. Bu tip konservesi yiyeceğiniz zaman gıda zehirlenmesi kaçınılmaz olur.

Kullanılan ürün – malzemeler

Konserve hazırlamak için kullanılan ürünler çok önemlidir. Ürün türüne göre önceden kaynatılmalıdır. Örneğin, ıspanak, fasulye gibi ürünleri önceden kaynatmanız önemlidir. Çünkü bu sebzeler kaynatıldığında mikroorganizma sayısı azalır. Yeşil sebzeler kaynatıldığı zaman hacimleri küçülür ve kaba koymak kolay olur.

Kapların-kavanozların saklanması

Hazırlamak istediğiniz konserve ürünü kaplara dikkatli yerleştirin. Çünkü dikkatsiz yerleştirme konserinizin saklama süresini azaltabilir. Konservelerinizin süresini artırmak amacıyla kaba ilave edilecek su ve diğer eklentiler için biraz boşluk bırakmayı unutmayın.

Konservelerinizi kontrol edin

Konservelerinizi hazırladıktan sonra içeri çöküp vakumlanan kapakları 1-2 gün sonra açmayı deneyin. Kapakları açmakta zorlanıyorsanız konservelerinizde hiçbir sorun yoktur. Eğer kapak kolay şekilde açıldıysa, ürünü tekrar kaynatıp konserve hazırlamayın. Buzdolabına koyup bir-iki gün içinde kullanın.

Konserve süresi

Konserve hazırlarken acele etmeyin. Gerekenleri hazırlayın, dikkatle kaba yerleştirin. Konserve kabına soğuma ve dinlenme zamanı verin. Erken açtığınız zaman tadı bozulabilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.