Sağlığa Faydalı Bilgiler

Erken yaşlanmaya neden olan faktörler

06.02.2019
200
Erken yaşlanmaya neden olan faktörler

Yaş ilerledikçe, cildin esnekliğini sağlayan kolajenin azalması neticesinde onun nem tutma yeteneği azalır. Sonuçta ciltte kırışıklıklar, sarkma, mat görüntü, lekeler gibi sorunlar oluşmaya başlar. Yaşlanma doğal bir süreçtir ve engellemek mümkün değildir. Ancak, bazı dikkate alınmayan anlar vardır ki, bunlar erken yaşlanmaya neden olur.

1) Makyajı yüzden temizlemeden uyumak: Makyajın uzun süre yüzde kalması cildin yaşlanmasına yol açıyor. Bunun nedeni bu araçların deride olan gözenekleri kapatması sonucu, sivilce, akne, akne gibi sorunların yaranmasıdır. Bu yüzden gece yatmadan önce yüzünüzü özel araçlarla makyaj ve yağdan temizlemelisiniz.

2) Sağlığa önem vermemek: Sağlıklı bir cilt için ona düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Fakat ayrıca, organizmanın genel sağlığına da önem verilmelidir. Örneğin, kansızlık ve vitamin eksikliği cildin solgunlaşmasına ve kırışmasına neden olur.

3) İçeriği bilinmeyen kozmetik araçları kullanmak: İçeriği bilinmeyen kozmetik araçları kullanarak cilt için çok zararlıdır. Örneğin, kozmetik ürünlerin içerdiği güneş ışınının etkisiyle ciltte leke oluşturabilecek bir kremin organizmaya toksik etki göstermektedir.

4) Aşırı soğuk veya sıcak su ile yıkanmak:  Aşırı sıcak veya soğuk su ile duş almak cildin doğal nemini giderir. Ayrıca bu alışkanlık birçok hastalıkların çıkmasına neden olur.

5) Suyu az, çay ve kahveyi çok kullanmak: Gereği kadar su içmemek cildin tonusunun azalmasına neden olur. Cilt sağlığı için günde 8-10 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar sayesinde bitki çayları ve kahve içmek vücut için yararlıdır. Ancak faydalıdır diye aşırı kullanımı organizmaya sadece zarar verecektir.

6) Sigara içmek: Sigara ve alkol kullanımı cildi çabuk yaşlandıran esas sebeplerdir. Nikotin derinin üst tabakasında suyun tutulmasını azaltarak cildin kolajenine etkileyerek kırışıklıkların oluşumunu artırır.

7) “Kış güneşi yakmıyor” diyerek korunmamak:  Dermatologların bildirdiklerine göre, kış aylarında çevrenin en zararlı etkisinin tam güneş ışığı olduğunu bildirirler. Ayrıca kar taneleri güneş ışıklarını % 50-90 oranında cilde aktarır. Dolayısıyla da sadece yaz aylarında değil hem de kış mevsiminde (özellikle karlı havalarda) güneşten korunmak gerekir. Bunun nedeni güneş ışığının içerdiği zararlı ışınların ciltteki elastin ve kolajeninin azaltmasıdır. Bu nedenle, SPF 30 ve daha fazla krem kullanılması tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.