Sağlığa Faydalı Bilgiler

Erkekler enginarın faydalarını sevecekler

14.09.2017
402
Erkekler enginarın faydalarını sevecekler

Vücutta 500’den fazla işlevi yerine getiren karaciğerin korunması sağlık için oldukça önemlidir. Bu hayati organın korunması ve tedavisi için ise enginar en iyi doğal ilaç ve araçtır. Bu bitki zengin vitamin ve mikro elementlerle bir bütün organizma için birçok yararlı özelliklere sahiptir.

Halk tıbbında enginarın kurutulmuş yapraklarından, çiçeklerinden, kökünden, tohumlarından ve suyundan kullanılır.

Enginar karaciğer hücrelerini onarır, onları toksinlerden korur, zararlı maddelerden arındırır ve metabolizmayı düzenler.

Enginarın içerdiği sinarin aterosklerozun gelişimini engeller. Bu bitkiden iki hafta kullandıktan sonra “kötü” kolesterolün seviyesi önemli ölçüde düşer, insanın sağlığında gözle görülür derecede olumlu değişiklikler gözlenir. Ayrıca, sinarin organizmaya safra ve idrar söktürücü etkisi vardır.

Bunların yanı sıra, enginarın içerdiği sinarin en güçlü doğal antioksidandır ki, o, C vitamini ile birlikte serbest radikallerin etkinliğini nötralize eder, erken yaşlanmasını önler, kalp-damar hastalıklarının ve kanser hücrelerinin oluşumuna engel olur.

Enginar yüksek kan basıncı olanlar için doğal ilaçtır. Bu bitkiden düzenli kullanımı ile kan basıncını normalde tutmak mümkündür.

Kanda şekerin miktarını düzenleyen Enginar diyabet hastaları için de oldukça faydalıdır.
Avitaminoz sırasında enginar suyundan kullanılarak organizmanın vitamin ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür.

Eski Yunan’da enginar cinsi ilişkiyi artırılması amacıyla kullanmışlardır. Öyle birçok Avrupa ülkelerinde de düğün törenlerinde aile kuran çiftin masasına enginar konur. Enginarın cinsel isteği artırma ve erkek potansiyelini güçlendirme özelliklerine sahiptir. Bu yüzden bu bitkiye  “sevgi ürünü” de denir.

Mide ülseri, mide suyunun asit derecesi düşük olanlar enginar kullanmalıdırlar. Ayrıca kan basıncı düşük olanlara da bu bitkiden faydalanması tavsiye edilmez.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.