Sağlığa Faydalı Bilgiler

Enfeksiyonlara karşı direnci güçlendiren gıdalar

11.01.2019
162
Enfeksiyonlara karşı direnci güçlendiren gıdalar

Vücudu güçlendirmek ve soğuk kış günlerine hazırlamak için çeşitli sebzelerin kullanılması uygundur. Vücudun kuvvetlenmesi ve topladığı vitaminlerle olumsuz hava koşulları sonucunda meydana gelebilecek sorunlara karşı mücadeleye hazır olması için doğru beslenme önemli şartlardan biridir.

Sarımsak: Uzmanlara göre, içeriği eter yağı ve vitaminlerle zengin olan sarımsak soğuk aylarda kullanılması gereken besinlerdendir. O, soğuk algınlığına karşı güçlü bir araçtır. Sonbahar ve kış aylarında her gün bir diş sarımsak kabul etmekle organizmanın nezle ve enfeksiyona karşı direncini ve bağışıklığını artırmak mümkündür.

Kerevizin: Kerevizin içeriğindeki maddeler başka sebzelerde yoktur. Onun kalori miktarı çok azdır ve sinir sistemi için çok yararlıdır. Kanın içinde kolesterol miktarını azaltır, kalp-damar sisteminin etkinliğini artırır, vücutta serotonin salgılanmasını artırır.

Havuç: Havucun içerdiği beta-karoten görme yeteneğine olumlu etkisi vardır. A vitamini göz hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Niasin, magnezyum, fosfor, hem de B ve D vitaminleri vücudu güçlendirir. Havuç hem safra söktürücü ve hem de balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Pancar: İçeriğinde S vitamininin miktarı diğer sebzelerle karşılaştırıldığında daha fazla olan pancar kanı artırır, özünde iyot, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Mide ve karaciğerden toksinleri çıkarır, anemi, kan hastalıkları ve kanın pıhtılaşması sorunları sırasında önerilir. Tiroid bezi için çok faydalıdır.

Sonbahar meyveleri: Soğuk aylarda elma, armut, üvez, kuş üzümü ve diğer sonbahar meyvelerinin kullanılması tavsiye edilir.

Lahana: İçeriğinde birçok yararlı maddeler ve vitaminler bulunan lahana önemli sebzelerden sayılır. Bilim adamları, içerdiği U vitamininin mide ülseri ve onikiparmak bağırsağın tedavisinde yararlı olduğunu belirtiyorlar. Lahananın içerdiği S, B1, B2 ve diğer vitaminleri antienflamatuar faydalıdır ve ağrı kesici olarak da etkisi vardır. Lahana yemek damarları güçlendirir, kalbin iskemik hastalıkları ve böbrek hastalığına karşı yararlıdır. Kırmızı lahananın terkibi ise S vitamin bakımından zengindir. Hekim ve diyetologlar mide rahatsızlığı çekenler için kırmızı kelemle beslenmesini öneriyorlar. Damarları güçlendirmede ve elastikleştirmede olumlu bir rolü vardır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.