Sağlığa Faydalı Bilgiler

Enfeksiyon hastalıklarına faydalı bitki çayları

18.07.2017
170
Enfeksiyon hastalıklarına faydalı bitki çayları

Enfeksiyon hastalıkları çeşitli enfeksiyon, bakteri ve mikroplar tarafından meydana gelen patolojik hastalıklardır.

Vücutta enfeksiyon hastalık varsa, insanın aklına gelen ilk şey anti bakteriyel ve mikroplara karşı ilaçlar olur. Oysa hepimizin evinde bulunan bazı bitkiler vardır ki, onların çayları aracılığıyla enfeksiyon belirtilerini azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Reyhan çayı

Mikroorganizmaları önleyebilecek en iyi araç olarak kabul edilir. Reyhan çayının ve yağının birçok patolojik mikroorganizmalara karşı etkisi defalarca kanıtlanmıştır. Ondan en çok akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Reyhanın içerdiği bazı bileşikler insanın DNA sinin korumak yeteneği olduğu söylenebilir. 1 çay kaşığı kaynamış suda 20 dakika demlenip, günde 3 kez, her seferinde yarım bardak içilir.

Ekinezya çiçeği çayı

Kış mevsiminde ekinezya çayı içmek vücudu kışın bulaşan enfeksiyonlarından korur. Antibakteriyal, antifungal, antioksidan etkiye sahip olan ekinezya çayı demlemesi birçok bulaşıcı hastalıkların iyileşmesini sağlamada faydalıdır. Antibiyotik olarak çayından burun, boğaz ve sinüs enfeksiyonlarında kullanılır. 50 gr kuru çiçek yaprakları 200 ml kaynamış suda demlenir günde 3 kez her defasında 1 bardak içilir.

Sarımsak çayı

Enfeksiyona karşı en güçlü etki aracıdır. Grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydası büyüktür. Sarımsak en güçlü antibiyotik olmasının yanı sıra, en iyi antifungal etkili doğal ilaç aracı olarak kabul edilir. Sarımsağın çayı hoş etki bırakmadığı için kendisinin yenilmesini daha çok tercih edilir.

Nane çayı

Nane içerdiği uçucu yağlar sayesinde anti bakteriyel etki gösterir. En çok mide-bağırsak enfeksiyonları ve soğuk almalarda faydalıdır. Onun içindeki mentol ateş ve spazmodik etkisi ile hastalara şifa verir. Demleme için nanenin hem tazesi, hem de kurusu kullanılıyor. 50 gram nane 200 ml kaynamış suda demlenir ve gün içinde 3 kez, her seferinde 1 bardak içilir.

Uzmanlar bitki çaylarını kullanacağınız zaman doktorlar danışmayı öneriyorlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.