Sağlığa Faydalı Bilgiler

En tehlikeli gıdalar hangileridir?

01.02.2018
245
En tehlikeli gıdalar hangileridir?

Yüksek kolesterol olan hayvan kökenli ürünler agresif malign tümör riskini önemli ölçüde artırabilir, onların gelişme hızını 100 kez artırabilir. ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi bilim adamları şöyle bir sonuca vardılar.

Araştırmada Lpcat3 enzimini kodlayan genleri değiştirilmiş farelerden kullanılmıştır. Bu protein hücre zarını oluşturan fosfolipid sentezini kontrol eder ve onun kesilmesi kolesterol seviyesini artırır., kolesterol konsantrasyonunun artışı bağırsak dokularında kök hücrelerinin artışı ve parçalanmasına hizmet ediyor.

Kaotik şekilde çoğalmaya başlayan kusurlu kök hücreleri, kanserin gelişmesine yol açan başlıca etkendir. Araştırmaya göre, kolesterol sadece yoğun bağırsak hücrelerinin kalınlaşmasına neden olmaz, aynı zamanda, bu dokularda tümörlerin hızlı şekilde gelişmesine yol açıyor. Kolesterol diğer kanser türlerinin gelişmesine etki edip etmediği henüz belli değil.

Yağlar ve karbonhidratlarla zengin ürünler vücutta kolesterol miktarını artırabilir. Çeşitli hastalıkların korunma için besinde kırmızı et ve süt ürünleri tüketimini azaltılması önerilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.