Sağlığa Faydalı Bilgiler

En iyi doğal ilaç ve kilo verme bitkisi olan zencefilin faydaları

11.11.2018
259
En iyi doğal ilaç ve kilo verme bitkisi olan zencefilin faydaları

Zencefil sadece baharat değil, aynı zamanda zencefil hem de tedavi edici bir bitkidir. Zencefili öğütülmüş ve çiğ (zencefil kökü) şeklinde kullanılır.

Zencefilin faydaları

Zencefilin şifalı özellikleri oldukça fazladır. Bu bitki (daha doğrusu onun kökü) iltihap karşıtı, antibakteriyel, ağrı kesici, spazmolitik ve s. özelliklerine sahiptir. O insanın mide-bağırsak sistemine çok olumlu etki ediyor. Midenin ve bağırsakların faaliyetini geliştirir, kabızlıkla mücadelede yardımcı olur.

Astım hastalığı sırasında zencefilin balgam söktürücü özellikleri onu oldukça faydalı yapıyor. Zencefil erkeklerde cinsel gücü geliştirir. Ayrıca zencefil organizmanın kan donanımını geliştirir, damarları temizler, takas süreçlerini hızlandırır.

Zencefilin organizmaya antihelmintik etkisi vardır. Şeker hastalığı olan kişiler taze zencefil suyunu içtiklerinde kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Zencefilin spazmolitik özelliği onu acı adet dönemlerinde, baş ağrıları, bağırsak spazmları sırasında oldukça etkili kılar.

Tüm bu özellikleri zencefilin zengin vitamin-mineral bileşimi sağlar. Öyle ki, zencefilin içeriğinde B grubu, A ve C vitaminleri, demir, çinko, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum gibi iz elementler, çeşitli vazgeçilmez amino asitler, eter yağları vb. var.

Zencefil çayı zayıflamaya yardımcı olur. Bu çayı gıda alımından yarım saat önce içince, iştah azalır ve dolayısıyla insan daha çabuk doyur.

Zencefil çayının hazırlanışı:

Orta boyutta olan zencefil kökünü temizleyin, küçük doğrayın ve akşamdan termosta demleyin. Gün boyunca bu çayı normal çay gibi kabul edin. Çayın tadını iyileştirmek için 1/2 çay kaşığı bal ve 1 dilim limon ilave edilebilir. Zencefil çayı açlık hissini azaltır ve değişim süreçlerini hızlandırır ki, neticede insan hızlı ve rahat zayıflar.

Böyle çayı tek kilo vermek amacıyla değil, soğuk algınlıkları sırasında da kullanabilirsiniz.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.