Sağlığa Faydalı Bilgiler

En faydalı şekilde yumurta kaç dakikada ve nasıl pişirilir?

14.12.2018
265
En faydalı şekilde yumurta kaç dakikada ve nasıl pişirilir?

Yumurta en yararlı besinlerden biri olarak kabul edilir. Zayıflama diyetlerin çoğunluğunun yumurta oluşturması tesadüf değildir.

Yumurtanın içeriğinde bulunan albümin proteini insan vücudu tarafından en hızlı ve en kolay emilen protein olduğundan yumurta protein içeren en ideal besin olarak kabul edilir. Fakat onun faydası pişirilme kurallarına göre değişir. Bu yazımızda yumurtanın en yararlı şekilde hazırlanma kuralına değineceğiz.

Yumurta nasıl hazırlanmalıdır?

Günümüzde insanlar yumurtayı buzdolabında muhafaza ediyorlar. Pişirmek istediklerinde ise buzdolabından çıkararak doğrudan tencereye koyup, üstüne soğuk su koyup ve kaynatıyorlar. Bu nedenle kabuğu yumurtanın beyazına yapışıyor. Yumurtanın kolayca kabuğundan ayrılması için onu kaynar suda pişirmek gerekir. Bunun için su kaynadıktan sonra içine yumurtaları atıp pişirin. Bu şekilde kabuk yumurta beyazına yapışmadan kolay şekilde temizlenecektir.

Yumurta kaç dakika kaynatılmalıdır?

Yumurtanın suda birkaç dakika kaynaması çok önemlidir. Çünkü sıcağın etkisiyle, içerdiği proteinin biçimi değişiyor. Gelin yumurta pişerken bileşiminde bulunan proteinin nasıl değiştiğini adım adım izleyelim:

• 0-60 derecede sıvı şeklinde olan protein tedricen kızıyor.

• 60 derecede glikoprotein denilen proteinler birbirleriyle birleşerek matris oluştururlar. Yumurtanın beyazı süt renk alır ve jelatinimsi kıvama ulaşıyor (3 dakika kaynadıktan sonra).

• 68 derecede glikoproteinler oluşumu başlar: o, artık şeffaf değil, yeterince katı, ama hala jelatinimsi katılıktadır (5 dakika kaynadıktan sonra).

• 82 derecede ovalbumin görünmeye başlıyor. Bu protein yumurta beyazının önemli bir parçasıdır (7-9 dakika kaynadıktan sonra).

• 82 derecede ve daha fazla. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, oluşan protein bağları da bir o kadar sağlam olur. Kaynama süresi ne kadar uzun olursa, o zaman yumurta bir o kadar kuru ve sert olur. Protein lastiği andırır (15 dakikaya yakın kaynadığında)

Yumurta sarısının pişme işlemi ise başka türlüdür:

• 63 derecede yumurta sarı katılaşarak pişmeye başlar.

• 70 derecede yumurta sarısı katılaşır, ama hala yumuşak ve parlak-sarı renktedir.

• 77 derecede yumurta sarısı solgunlaşır ve küçülür.

• 77 derece ve daha yüksek. Sarı kurumaya başlar. Yumurta akının içerdiği protein kendisinden kükürt salgılayarak sarıdaki demir ile reaksiyona girer. Sonuçta demir sülfür oluşur ki, bu madde yumurta sarısını hafifçe yeşil renge boyar. Bu gri-yeşil tabakanın, yumurta sarısı üzerinde 11-15 dakika kaynatılarak görülebilmesi mümkün.

Böylece kabuğundan kolay temizlenen, esnek ağı ve yumuşak sarısı olan ideal yumurta pişirmek için onu kaynar suya koymak gerekir. 30 saniye sonra yeniden gazı yakarak kısık ateşte 10 dakika kaynatın yeterli olacaktır.

Bazen insanlar öyle düşünüyorlar ki, yumurtayı pişirdikçe bileşiminde bulunan vitaminler ve mineraller parçalanıyor. Bu yüzden yumurtayı çiğ halde kullanmanın daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Ama bu görüş yanlıştır.

Doktorlara göre, çiğ yumurta sağlığa zarar veriyor. Öyle ki,çiğ yumurta alımı B7 vitamininin organizma tarafından emilmesini engelliyor.Ayrıca, çiğ yumurtadan çok tehlikeli salmonella mikrobuna bulaşmak mümkündür. Salmonella mikropları özellikle bağışıklığı zayıf olan insanlarda ciddi sorunlar yaratır. Doğrudur, yumurta piştikçe besin değeri nispeten azalır, ama çiğ yumurta ile pişmiş yumurta arasında besin değeri açısından ciddi fark yoktur. Bu nedenle sorun oluşmaması için yumurtayı tam pişirip yenmesi önerilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.