Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ellerin ve ayakların hep üşümesi hangi hastalıkların habercisidir?

14.11.2017
408
Ellerin ve ayakların hep üşümesi hangi hastalıkların habercisidir?

Soğuk ve rüzgârlı havada üşümek normal bir haldir. Ama sıcaklık normal olduğu zaman elleriniz ve ayaklarınız üşüyorsa, bunun nedenleri üzerinde düşünmeye değer. Bu yazıda ı insanların Ellerin ve ayakların hep üşümesi üşümesinin nedenlerinden bahsedeceğiz

ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Özellikle kış aylarında sıkça yüzleştiğimiz nezle, grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların ilk belirtileri üşüme, titreme ve ateşin yükselmesidir.

KANSIZLIK

Bazı insanların üşümesinin temel nedeni kansızlık olarak bilinen anemi hastalığıdır. Bu hastalık kadınlar arasında daha sık görülür. Bunun nedeni yetersiz beslenme, ağır diyet ve aşırı kan kaybetme (adet süresinin uzun olması) ya da sindirim sistemindeki sorunlar olabilir.  Tedavi edilmezse, üşüme ile başlayan halsızlığı kronik yorgunluk eşlik edecek. Sonuçta insan yaşamının kalitesi aşağı düşecek.

Belirtmek gerekir ki, kadın vücudu erkeklerden ilginç farkı var: birincilerin ellerinde ve ayaklarında dolaşım gerçekten de zayıftır. Bunun yerine tüm önemli organlarda kan dolaşımı normaldir.

Hatta geçenlerde konuyla ilgili Utah Üniversitesi’nde araştırma yapıldı. Bilim adamları kadınların beden ve ellerinin sıcaklığında 2,8 santigrat derece fark elde etti.

DÜŞÜK KAN ŞEKERİ (HİPOGLİSEMİ)

Hipoglisemi kan şekerinin normalden az olmasıdır. Normalde kanda şekerin miktarı aç karnına 3,9 mmol / l (70 mg / dl) – 6,1 mmol / l (110 mg / dl) olması gerekir. Bazı nedenlerden kanda şekerin miktarının ani düşmesi (3,9 mmol / l den veya 70 mg / dl) görülür, buna da hipoglisemi denir. Belirtileri keskin zayıflık, fazla terleme, baş ağrısı, baş dönmesi vücudun esmesi, solgunluk, gözlerin kararması ve çift görme, endişe, moralin değişmesi, korku, kalp atışının hızlanması, güçlü açlık hissi.

Ayrıca hipogliseminin sık sık tekrarlanması diyabet oluşma riskini yükseltiyor. Önlem alınmazsa, hastaların üçte birinde 10-15 yıl sonra diyabet gelişir.

DİYABET

Diyabette ellerin ve ayakların üşümesine neden olabilir. Bu durumda sinir uçları, kalıcı baş ağrısı ile kendini gösterir.

Yeri gelmişken şunu da belirtelim ki, diyabet hemen gelmiyor. Eğer aniden tuvalete sık sık gitmeye başlamışınızsa, kendinizi sürekli yorgun, halsiz ve susamış hissederseniz, o zaman doktora başvurmak gerekir.

TİROİD BEZİ HASTALIKLARI

Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroid bezinin normal çalışması tüm organların faaliyetini düzenler. Tiroid bezi çok veya az çalıştığı durumlarda üşüme ile beraber insanın günlük hayatını olumsuz etkileyen sürekli yorgunluk hissi, saç dökülmesi, kabızlık, kilo alma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Sonuçta organizma az enerji ürettiği için vücut üşümeye, cilt kurumaya, saçlar ise dökülmeye başlar. Yeryüzünde yaklaşık yüzde 4,5-i insanlar bu sorundan muzdarip. Kadınlarda nahoş belirtiler 60 yaştan sonra ve gebelik sırasında sık sık görülür. Eğer tiroid bezinin iyi işlememesinden şüpheleniyorsanız, o zaman doktora başvurun. Tanı kan tahlili ile toplam bir güne belli olur, sorun kendisi ise ilaçla tedavi edilir.

KAN DOLAŞIMININ BOZULMASI

Kan dolaşımının zayıf olması uygun organların beslenme bozukluğu, bazı bölgelerin hassaslaşmasına, özellikle ayakların ve kolların üşümesine neden olur.

SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

Sinir sistemi hastalıkların ilk belirtileri şunlardır: üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu. Tedavi edilmezse, dağınık skleroz (sinir sisteminin iltihabi hastalığı olup, baş ve omurga beyninde sinir hücrelerinin zedelenmesi ile birlikte gelir. Bu zedelenme sinir sistemi bölümleri arasında ilişkiyi bozar ve bunun sonucunda çeşitli semptom ve sendromlar ortaya çıkar) gibi somatik hastalıkların oluşmasına başlatır.

DERİ HASTALIKLARI

Dermatomiyozit gibi cilt ve kasların sistem ve iltihabi hastalıkları kızarıklık, kabuk verme, suluk ve kepeklenme gibi belirtilerden önce üşüme, titreme, lokal hassasiyetle özünü gösterir.

HER GÜN NE KADAR SU İÇİYORSUNUZ?

Birinci mesele su ile bağlıdır. Her gün yeterli miktarda su içiyor musunuz? Cevabınız “Hayır” ise, o su alım miktarının artırılması sorunun en kolay çözüm yolu olabilir.

Unutmayın ki, meyve suları, çay, kahve ve diğer içecekleri günlük kabul etmesi gereken suyun miktarına dâhil etmemek gerekir. Onlar organizmanın ihtiyacı olan sıvıyı sağlamıyor, aksine sıvıyı vücuttan dışarı atıyor. Eğer gün boyunca en azından yarım litre su içiyorsanız, o zaman sorunun nedenini başka nedenlerde aramak gerekecek.

KANDA DEMİR SEVİYESİ DÜŞÜKTÜR

Kanda demir seviyesinin düşük olması kronik üşümenin sıkça rastlanan nedenlerinden biridir. Demir kırmızı kan hücrelerinin oksijenle zenginleşmesi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Oksijen de yanı sıra vücuda sıcaklık getiriyor. Demir az olduğunda oksijen de az olacaktır. Demir hem de tiroit bezinin normal işleyişi için çok önemlidir. Demir normal düzeyde olmadığında tirotropin hormonu yeterli miktarlarda üretilemiyor. Demir seviyelerini yükseltmek için vitamin kullanılabilir. Ancak daha geleneksel yöntemler kullanmak daha iyi olurdu. Örneğin, menünüze taze yeşillikler, et, yumurta ve deniz ürünleri ekleyin.

DAHA AZ UYUYORSUNUZ

Kendinizi tatlı bir uykudan mahrum bırakmak sinir sisteminin çalışmasında karmaşa yaratabilir.. Beynin uykusuz kalması ve bu dönem boyunca biriken stres bizi üşümeye zorlar. Böyle anlarda dinlenmek gerekir, o zaman üşüme problemi ortadan kalkacak.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Vücut B12 vitaminini kabul etmelidir ki, kırmızı kan hücreleri üretilsin. Yukarıda söylediğimiz gibi, B12 kana oksijen sağlar ve oksijen de zaten bilindiği gibi ısı üretir. B12 vitamin eksikliği soğuk algınlığı ve kronik anemiye neden olur.

Eğer beslenmenizde B12 vitamini açısından zengin ürünler kabul ediyorsunuz, o zaman ek olarak onu kabul etmeye değmez. Ancak, bu vitaminin eksikliği konusunda şüpheniz varsa, bir doktora danışmak en iyisidir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.