Sağlığa Faydalı Bilgiler

Ekmeğin İnanılmaz Komplikasyonları ve Zararları

09.10.2019
113
Ekmeğin İnanılmaz Komplikasyonları ve Zararları

Bilim adamları tarafından yapılan son araştırmalar ekmeğin zararlı olduğunu göstermiştir. Çünkü vücut için faydalı maddeler içermez. İşlenmiş buğday unu, maya ile birleşir ve faydalı özelliklerini kaybettiğinden, faydalı sayılmaz. Bu yüzden birçok beslenme uzmanı insanları yemekten vazgeçmeye çağırıyor.

Sürekli beyaz ekmek vb. un ürünlerini yemek obeziteye, gastrointestinal sistem hastalıklarına ve benzerlerine neden olur. Bozulma riski artar. Taze yumuşak ekmek zayıf bir şekilde sindirilir ve çoğu zaman çok fazla üretir.

Başka bir çalışmada, karbonhidratların uzun yıllar boyunca reddedilmesinin kalp hastalığı riskini yüzde 20 artırdığı tespit edildi!

Doğru beslenme ve fiziksel aktivite kalp sağlığı açısından önemlidir. Kilo vermek için pek çok besleyiciden kendinizi mahrum bırakmak, yetersiz beslenmenize neden olabilir.

Türk kardiyoloji uzmanı Prof. Muzaffar Değertekin, Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından yayımlanan son verilerin detaylarından bahsetti. Fransa’daki Paris’teki Avrupa Kardiyoloji Birliği toplantısında bir profesör, karbonhidratları reddetmenin ve kilo vermenin genellikle kalp ritimlerine yol açtığını söyledi:

“Derneğin toplantısında 30.000 civarında meslektaş son süreçleri değerlendirdi. Son araştırma yaklaşık 450.000 kişiyi kapsadı ve yaklaşık 10 yıl boyunca 25.000 kişinin yaşam tarzı ve beslenmesi takip edildi. Takip sırasında hastalar beslenme, karbonhidrat ve yağ tüketimi için 4 gruba ayrıldı. “Düşük karbonhidrat diyetine devam eden insanların kilo kaybettikten sonra kalp hastalığı gelişme riskinin yüzde 20 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Profesöre göre, aşırı karbonhidrat tüketimi de zararlıdır:

“Karbonhidrat ürünlerinin kullanımı kontrol altında olmalı, ancak tamamen pes etmek doğru değil. Çalışmalar karbonhidrat alımının günlük 200 gramdan az olmaması gerektiğini göstermektedir.

Fiziksel aktivite özellikle önemlidir. Aynı zamanda hastalık riskini en aza indirir ve aynı zamanda doymuş yağ ve sigara kullanımını sınırlar ve aynı zamanda egzersiz ve dengeli beslenmeye odaklanır.

Obezite ciddi bir sağlık sorunudur, ancak sık kilo kaybı kalbi de etkileyebilir. Obezite uzun sürerse kalp hastalığı riski artar. Kardiyak ritim bozuklukları, özellikle sık ve hızlı kilo verenlerde görülür. Bu ritim problemi kalp krizine neden olur. Bu nedenle kilonuzu korumak ve beslenmeyi kontrol etmek önemlidir. Uzun yıllardır obezite çeken insanlar daha yüksek kalp hastalığı riski altındadır. Şok diyetler bir miktar etkili olsa bile kalp ritmine olumsuz etkiliyor “.

200 gram karbonhidrat neye uygun gelir?

6 dilim ekmek, 1 porsiyon sebze yemeği, 1 porsiyon yoğurt, 2 çay kaşığı bal, 1 kâse çorba, 1 porsiyon soslu makarna, 2 adet galeta;

2 kâse salata, 1 porsiyon sebze, 1 kâse çorba, 5 dilim ekmek, 2 porsiyon süt veya yoğurt, 2 porsiyon meyve, 4 yemek kaşığı patates, 1 tabak;

2 kâse salata, 2 porsiyon sebze, 1 çorba peyniri, 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon süt veya yoğurt, 4 dilim ekmek, 4 yemek kaşığı pirinç veya makarna.

En kullanışlı ekmeğin işlenmemiş, işlenmemiş buğdaydan yapıldığına dikkat edin. Bu tür ekmek, buğdayın tüm faydalı özelliklerini korur.

Arpa unu veya arpa ve buğday unu karışımından yapılan ekmek de çok kullanışlıdır. Buğday kepeği ile ekmek de çok yararlıdır. Kepek gastrointestinal sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, kabızlığı önler ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.