Sağlığa Faydalı Bilgiler

Dünyanın en acı biberi

19.08.2017
371
Dünyanın en acı biberi

Trinidad Scorpion Moruga Blend biberi dünyanın en acı biberidir. İlk kez Karayip denizinin güney kısmında yer alan Trinidad ve Tobago cumhuriyetinde yetiştiriliyor. Biberin olağanüstü acılığı konusunda akademisyenler araştırma yaptığı sırasında 2 çift lateks eldiven ve muhafaza kostümleri kullanarak çalıştılar. Çalışma sırsında araştırmacılardan birinin elinde eldiven olduğu halde elinin derisinde hafif yanma görüldü.

eğer bir küçük Trinidad Scorpion Moruga biberini ısırırsanız ilk olarak biberin acılığını kesinlikle fark etmeyeceksiniz. Fakat birkaç dakika sonra acılık oranı hızla artmaya başlayacaktır. Dilinizin, boğazınızın ve yemek borunuzun dayanılamayacak şekilde yandığını göreceksiniz. Kan basıncı artar, yüz kızarır, gözler ise yaşlanır. Bu biberi tatmış bazı kişilerde hatta kusma halleri de görülmüştür.

Belirtmek gerekir ki, biberin acılığı onun yetiştirildiği ortama bağlıdır. Örneğin, eğer su eksikliği varsa ve hararet ve sıcaklık çok yüksek olmuşsa, uygun ortamda yetiştirilmiş biberler hayli acı olacak.
Trinidad Scorpion Moruga Blend biberi kendisindeki meyve aroması ile dikkati çekiyor, bu açıdan çorbalara az miktarda eklediğinizde özel tat verir.

Trinidad Scorpion Moruga Blend 2012 yılının Şubat ayında en acı biber olarak onaylanmıştır.
Daha önceleri en acı biber Trinidad Scorpion Butch T düşünülüyordu.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.