Sağlığa Faydalı Bilgiler

Doktorların kalp hastalarına belirlediği aspirinin tehlikesi

03.11.2018
200
Doktorların kalp hastalarına belirlediği aspirinin tehlikesi

Artık uzun süredir doktorların birçok hastalara ve yaşlı insanlara kan sulandırıcı gibi koruyucu amaçla aspirin tableti yazması standart hal aldı. Bilimsel açıdan kanıtlanmış olundu ki, kalp krizi ve insult geçiren hastalara günde bir aspirin gerekir.

Ama yine de, bu hastalıkları geçirmeyen, normal insanlara kanı sulandırmak ve kalp krizi ve insultdan (felç) korunmak amacıyla aspirin alması, özellikle 60 yaş üstü kişiler için risklidir, iç kanama yapar ve ölüme neden olabilir.

Yeni bilimsel deneyin sonuçları şunu gösterdi ki, kendiliğinden, doktor tavsiyesi ve muayene olmadan aspirin alımı hastayı öldürebilir.

Araştırmanın denekleri olarak 60-70 yaş arası bir defa bile kalp-damar hastalığı geçirmeyen 20.000 Avustralyalı alınmıştır.

İngiliz tıp dergisinde yayınlanan son yazı, bu insanlara günlük aspirin atamasının anlamsız ve yararsız olduğunu göstermektedir. Birkaç hastada mide ve bağırsak kanaması oldu.

Uzmanlara göre bu sonuçlar gösterdi ki, eğer yaşlı hasta kalp krizi, felç geçirmiyorsa, ona aspirin belirlemek olmaz. Zaten az dozlarda aspirin kabul etmişse, onu aniden durdurmak da olmaz. Bu süreci doktora danışıp, onun denetiminde, zamanla yapmak olur.

Bazı araştırmalarda kalp krizi geçiren insanlara tavsiye edilen günlük  aspirinin ikinci kalp krizini önlediğini ama kalp krizi geçirmeyen insanların tüketiminde ise kalp krizi geçirme riskini azaltmadığını ve hatta iç kanamaya sebep olduğu belirlendi.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.