Sağlığa Faydalı Bilgiler

Doğal bal ve faydaları

12.10.2018
319
Doğal bal ve faydaları

Vücudun gıdaya ve enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Doğal beslenme insan hayatının ayrılmaz bir parçası olup, onun yaşam tarzını düzenler.  Uzmanlar sağlıklı bir yaşam isteyenlere organizma için gereken enerjiyi şekerden değil, baldan almayı tavsiye ediyorlar.

Bal doğal bir gıda maddesi olarak organizmanın şekere ola ihtiyacını karşılamak yeteneğine sahiptir. Bal doğal enerji kaynağı olmakla beraber birçok hastalıklar sırasında ilaçları yerine kullanılabilecek güce sahiptir.

Uzmanlar balın küçük çocuklar için de yararlı olduğunu söylüyorlar. Balın içeriğinde bulunan vitamin, mineral, enzim, amino asitler çocukların vücudunun gelişiminde çok faydalıdır. Ama uzmanlar bir yaşına kadar olan çocukların bal yemesini tavsiye görmüyorlar.

En faydalı besin maddesi sayılan balın içeriğinde yaşam için gereken tüm faydalı maddeler var. Bal bu özelliğini içerdiği maddelere borçludur. 1 gram bal yapmak için arılar 4000’den fazla çiçeğin nektarının topluyorlar.

Balın içeriğinde binlerce şifalı bitki nektarı olduğu için onun tedavi edici özelliği çok yüksektir. 100 gram balda yaklaşık 325 kalori vardır. Bal antioksidan ve anti bakteriyellere karşı içeriğindeki maddelere göre savunma gücünü yükseltiyor. O vücudu sağlıklı şekilde korumakla birlikte birçok hastalıkların da riskini azaltabileceğidir. Bu nedenle el, cilt ve saç kozmetik ürünlerin hazırlamasından bal hammadde olarak kullanılır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.